Tomorrow

YouTube, Yapay Zekâ Modeli İçin Önde Gelen Plak Şirketleriyle Anlaşma Peşinde

YouTube, Yapay Zekâ Modeli İçin Önde Gelen Plak Şirketleriyle Anlaşma Peşinde

Geçtiğimiz yıl, ünlü sanatçıların tarzlarından ilham alarak müzik üreten Dream Track isimli ürünü tanıtan YouTube, bu yıl yeni bir yapay zeka modeli üzerinde çalışıyor ve bu modeli eğitmek için büyük plak şirketleriyle anlaşma yapma arayışında. Google DeepMind’ın gelişmiş müzik üretim modeli Lyria’dan güç alan Dream Track, Alec Benjamin, Charlie Puth, Charlie XCX, Demi Lovato, John Legend, Papoose, Sia, T-Pain ve Troye Sivan gibi ünlü sanatçıların müzik tarzlarını klonlayarak dikkat çekiyor.

Dream Track, ABD’li içerik üreticilerinden oluşan sınırlı bir grup tarafından test edilmeye başlandı. Bu yenilikçi ürün, Shorts içerikler için 30 saniyeye kadar benzersiz müzikler oluşturma vaadiyle geliyor. Kullanıcılar, nasıl bir şarkı istediklerini veya içeriklerine uygun tarzda bir şarkıyı tanımladıkları metin komutları aracılığıyla seçtikleri sanatçıların seslerinden oluşan müzikler yaratabiliyor.

YouTube, Universal Music Group, Sony Music Entertainment ve Warner Records ile lisans anlaşması yapmayı planlıyor. Ancak bu anlaşma sadece Dream Track için değil, aynı zamanda başka yapay zeka modellerini eğitmek amacıyla kullanılacak. Bu yıl sonuna doğru tanıtılması beklenen yeni yapay zeka modeli için YouTube, finansal detayları henüz açıklanmayan bir lisans anlaşmasıyla, düzinelerce sanatçının müziklerini güvence altına almayı hedefliyor.

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Universal Music Group, Sony Music Group ve Warner Music Group gibi büyük plak şirketleri, RIAA (Recording Industry Association of America) ile birlikte Suno ve Udio adlı iki yapay zeka girişimine karşı toplu dava açtı. Bu girişimler, telif haklarına sahip şarkıları izinsiz bir şekilde kullanarak yapay zeka modellerini eğitmekle suçlanıyor. Plak şirketleri, üretilen şarkıların orijinal parçalarla bire bir aynı olmasından şikayetçi.

Bu yazıyı paylaş: