Tomorrow

Yeni Yapay Zeka Modeli Meta 3D Gen Tanıtıldı

Yeni Yapay Zeka Modeli Meta 3D Gen Tanıtıldı

Meta, yapay zeka alanındaki yeniliklerine bir yenisini daha ekledi ve metin istemlerinden yüksek çözünürlüklü 3D varlıklar üretebilen Meta 3D Gen’i duyurdu. Kullanıcılarına bir dakikadan kısa sürede çıktılar sunabilen bu model, sadece oluşturulan görüntülere değil, aynı zamanda sanatçılar tarafından üretilen görüntülere de yeni dokular ve yüzeyler uygulayabiliyor.

Meta 3D Gen, Meta’nın yapay zeka araştırma ekibinin çalışmaları sonucunda geliştirilmiş olup, yüksek çözünürlüklü dokular ve malzeme haritalarının ötesine geçerek fiziksel tabanlı işleme (PBR) ve üretken yeniden dokulandırma yeteneklerine sahip. Model, iki ana bileşenden oluşuyor: Meta 3D AssetGen ve Meta 3D TextureGen. Meta 3D AssetGen, 3D model oluşturma işlemlerini gerçekleştirirken, Meta 3D TextureGen, bu modellere dokuları ekleyerek onları hayata geçiriyor.

Meta ekibinin tahminlerine göre, Meta 3D AssetGen kullanılarak ilk 3D modelin oluşturulması yalnızca 30 saniye sürüyor. Kullanıcılar, bu modeli oluşturduktan sonra Meta 3D TextureGen ile mevcut model dokusunu metin istemleri aracılığıyla düzeltebiliyor veya yeni bir doku ile değiştirebiliyor. Meta 3D TextureGen üzerindeki işlemlerin ortalama çıkarım süresi ise yaklaşık 20 saniye. Model ayrıca dokuları 4K çözünürlüğe yükseltebilen bir doku geliştirme ağı da içeriyor, bu sayede üst düzey görsel uygulamaların talepleri de karşılanmış oluyor.

Henüz genel kullanıma sunulmayan Meta 3D Gen, hala geliştirme aşamasında. Ancak, modelin oyun, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik alanlarında yaratacağı dönüşüm şimdiden öngörülebiliyor. Meta 3D Gen ile 3D sanatçıların iş akışlarının hızlanacağı ve yüksek seviyede bilgi ve uzmanlık gerektiren gerçekçi 3D tasarımların kullanıcı komutları ile üretilebileceği bir döneme adım atıyoruz. Bu gelişme, Meta’nın Oculus başlıkları için içerik ve kullanıcı artışı anlamına gelebilir.

Bu yazıyı paylaş: