Tomorrow

Yapay Zekanın Olumlu Yönde Etkilediği 10 Farklı Yol

Yapay Zekanın Olumlu Yönde Etkilediği 10 Farklı Yol

Her gün, yaşamımızın her alanında yeni gelişmelere tanıklık ediyoruz. Politikadan ekonomiye kadar çoğu sektörde alışkanlıklarımızı ve geleceğimizi şekillendiren birçok yenilik mevcut. Teknoloji, yapay zekâ ve nesnelerin interneti (IoT) sayesinde, daha önce ulaşamadığımız birçok noktaya kolayca erişebiliyoruz. İnternette yaptığımız araştırmalardan tek tıkla kapımıza gelen mallara kadar teknoloji doğrudan hayatımızda. Yapay zekâ yardımıyla bitirmemiz gereken tüm eylemleri daha kolay halledebiliyor ve diğer sorumluluklarımızı tamamlamak için zamandan tasarruf ediyoruz. Bazı insanlar yapay zekânın istenmeyen sonuçlar yaratabileceğini düşünse de, bunun pozitif tarafları da hafife alınmamalıdır. Bu nedenle, bu yazıda, yapay zekânın yaşam tarzımızı olumlu yönde etkileyebileceğini 10 farklı yol ile analiz etmeye çalışacağım.

1- Müşteri deneyimini geliştirmek

Yapay zekâ ile iş dünyasında müşteri deneyimini geliştirmek için bir strateji planı oluşturmaya ihtiyaç vardır. Müşterileri kolay ve hızlı bir şekilde anlayabilmek ve en iyi stratejiyi uygulamak için ise yapay zekânın neler yapabileceğini analiz etmek gerekir. Şirketler kullanacak oldukları yapay zekâ mekanizmaları sayesinde uygun taktikler geliştirebilir ve işlerindeki konumlarını ve profillerini güçlendirebilirler.

2- Bilişsel fonksiyonlar, problem çözme ve daha iyi seviyede algoritma

Yapay zekâ terimi öğrenme ve problem çözme gibi bilişsel işlevlere sahip makineleri açıklamak için kullanılır. Bilgisayar bilimi ve mühendisliği açısından algoritmalar ve veri bilimi çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu sayede bilgisayar bilimcileri karmaşık problemleri ve işlemleri çözmeye yardımcı olan çok çeşitli algoritmalar oluşturabilirler. Bunlara en önemli örnek olarak Makine Öğrenmesi ve Derin Öğrenme gösterilebilir.

3- İş verimliliği

Yapay zekâ sadece toplumda değil, aynı zamanda işlerimizde de sorumluluklarımızı yerine getirirken zamandan tasarruf edebilmemize yardımcı oluyor. İnsanlardan daha üstün olduğu yerlerde verimlilik sunarak daha hızlı hesaplamalar yapabilme ve karmaşık sorunları çözebilme yetisine sahip. Yapay zekânın gücü ile şirketler ve insanlar, zaman kaybını ortadan kaldırarak kendi becerilerini daha etkili bir şekilde ortaya koyuyorlar.

4- Yaşam koşullarının geliştirilmesi

Yapay zekâ mekanizmalarıyla üretilen akıllı araçları her zaman görüyoruz. Bu sadece basit bir örnek olsa da bu teknolojiyi günlük yaşamımızda kullanmamızın birçok örneği var. Tüm dünyada yaygın olmasalar da robotlar toplumda ve birçok endüstride yer almaya başladı. Bazı havaalanlarında rotanızı kolayca bulmanızı sağlayan robotlar olduğunu bile görebilirsiniz. Otomasyon ile birlikte hayatı kolaylaştıran akıllı evler de örnek olarak verilebilir. Bu robotların mutfağımızda bile yaşam koşullarımızı nasıl iyileştirdiğini ve nasıl şekillendirdiğini kolayca görebilirsiniz.

5-Tarımdaki değişim

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, dünya çözülmesi gereken bir sürü sorunla karşı karşıya ve dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 7,7 milyardan 10 milyara çıkması beklenmektedir.  Bu noktada yapay zekânın tarımdaki dönüşüme etki edecek olması dünyamızın ve topraklarımızın geleceği açısından da önem arz etmektedir. Sağlık hizmetlerinden otomotiv sektörüne kadar tüm sektörlerde yapay zekânın yükselişini gözlemliyoruz. Tarım endüstrisi bunlardan sadece bir tanesi. Robotlar insanlardan daha hızlı, daha etkili bir şekilde hasat yapabilirler. Tüm bunlar sayesinde, insanlar yeterli iş gücü yaratmak için zamandan tasarruf ederler ve tarım alanındaki verimliliği arttırırlar.

6- Sağlık Hizmetleri

Sağlık hizmetlerindeki yapay zekâ, karmaşık tıbbi verileri çözmek için kullanılır, ileri teknoloji kullanarak hastanın enfeksiyon riskini kanıtlayabilir. Bu şekilde eski tedavileri ortadan kaldıran veya değiştiren yenilikler olduğunu da görebiliriz.

7- Meslek olarak yeni fırsatlar yaratmak

“Meslek” denince akla ilk avukatlığın, öğretmenliğin, doktorluğun, mühendisliğin geldiği günümüz dünyasında; insanlar makine öğrenimi, derin öğrenme ve diğer ilgili konularda kendilerini geliştirebilirler. Bu alan üzerinde çalışanların sadece mühendisler, bilgisayar mühendisleri ya da yazılımcılar değil sosyal bilimcilerin de olduğunu vurgulamak gerekir. Yapay zekâ ve yazılım sektöründe gelişen her konunun toplumsal yansımasının da olduğunu düşünürsek bu alanda çalışan insan sayısına ihtiyaç daha da fazla olacak. Bu aynı zamanda sosyal yaşamımızın ve eğitim sektörümüzün geleceği açısından iyi bir adım olabilir.

8- Hataların azaltılması

Her şeyin daha da karmaşıklaştığı dijital bir dünyada yaşıyoruz. Yapay zekâ eleştirel düşünme ve problem çözme ile hataları azaltmaya çalışırken insanlar bu olumsuz sonuçları kısa sürede çözemeyebilir. Yapay zekânın tüm hataları çözüp çözemeyeceği ve insanların nihai karar noktası olup olmadığı konusunda birçok tartışma olmasına rağmen problem çözme ve sorunlarla baş edebilme becerisi söz konusu olduğunda yapay zekânın çok daha kârlı olduğunu da düşünebiliriz. Tabii ki bu da bir tartışma konusu.

9- Geliştirilmiş Uzay Araştırmaları

Uzay araştırmaları yaparken yapay zekâ kullanımının benimsenmesi ileri seviyede teknolojik makineler ve programlarla keşif yapmak ve çalışmalardaki verimliliği artırmak için iyi bir çözüm olabilir. MARS 2020 Projesi otonom sürüş teknolojisinin bu alanda uygulandığını göstermek açısından verilebilecek güzel bir örnektir.

10- Ceza ve Adalet Sistemi

Daha önce de söylediğim gibi, otomotivden tarıma kadar yaşamın çoğu alanında yapay zekâyı kullanıyoruz. Yapay zekânın olumlu yanları hakkında bahsetmek istediğim son adım ise farklı bir çalışma alanı: Hukuk

Yapay zekâ suçu tahmin etmek için kullanılabilir. Bazı araştırmacılar adalet ve yargı sisteminde yapay zekâdan korkmamız gerektiğini söylese bile, yapay zekâ, sosyal refahımızı “cezai meseleler açısından” daha iyi hale getirebilir. Burada kullanılacak olan algoritmalar hukukun üstünlüğünü desteklemek için işlev görebilir. Aynı zamanda duygusal ve subjektif düşünce tarzından sıyrılmış bir yargılama sistemi de görebiliriz. Bu da daha fazla verimlilik sağlayabilir. Ancak tüm bu anlatılanlar yapay zekâ mekanizmalarını kullanmanın her zaman olumlu tarafları olduğu anlamına gelmez. Bu, bazı olumsuzluklar olsa bile, konunun olumlu taraflarını da görebildiğimiz anlamına gelir. 

GİZEM NAZLIResearcher at Bosphorus Center for Asian Studies, Küresel Çalışmalar, SANATKARAVANI

Yazının Orijinali/İngilizcesi:  https://medium.com/@gizemnazli9/10-ways-that-ai-can-positively-affect-our-lives-960e8a9def37

Bu yazıyı paylaş:

Yorum gönder