Tomorrow

Yapay Zeka Destekli Malzeme Tasarımı: CuspAI’nin Geleceği Değiştirme Misyonu

Yapay Zeka Destekli Malzeme Tasarımı: CuspAI’nin Geleceği Değiştirme Misyonu

Modern malzeme keşfi genellikle bir şeyi yapmak ve ardından bilgisayar kullanarak malzemenin doğru olup olmadığını tespit etmekle başlar. Ancak, İngiltere merkezli CuspAI Cambridge, bu süreci tersine çevirerek üretken yapay zeka odaklı bir yazılım kullanarak ilk etapta malzemeleri tasarlamayı amaçlıyor. Hoxton Ventures liderliğindeki bir tohum turunda 30 milyon dolar fon toplayan CuspAI, bu yenilikçi yaklaşımla dikkat çekiyor.

CuspAI’nin kurucu ortağı ve CEO’su Chad Edwards, “Eski süreci tersine çeviriyoruz ve şunu söylüyoruz: ‘Materyalleri veya molekülleri koyup özellikleri çıkarabiliyorsanız, o zaman neden özellikleri de koyamayasınız ve materyaller ve moleküller mi elde edeceksiniz?’” diyerek şirketin misyonunu özetliyor.

Yenilikçi Yaklaşım

Geleneksel pazarda Schrödinger ve Dassault Systèmes gibi büyük oyuncular bulunuyor. Ancak, Orbital Materials gibi yeni girişimler de dikkat çekiyor. Orbital Materials, yapay zeka destekli platformuyla çeşitli malzemeleri keşfetmek için kullanılabiliyor ve yakın zamanda 16 milyon dolar topladı.

CuspAI’nin yaklaşımı, belirli özelliklere sahip yeni malzemeleri keşfetmek için geniş bir alanı tarayan bir malzeme arama motoru gibi çalışıyor. Edwards, “Medeniyet kendini her zaman o zamanın malzemeleriyle tanımlamıştır yani tunç çağı, taş devri vb. Talep çağına göre malzemelere girdiğimizi düşünüyoruz” diye ekliyor.

Karbon Yakalama ve Gelecek Vizyonu

CuspAI’nin yapay zeka tarafından tasarlanan malzemelerin kısa vadede önemli bir etki yaratabileceği alanlardan biri de karbon yakalama ve depolamadır. Edwards, “Havadan karbondioksiti seçici olarak emen moleküler süngerlerin tasarımına bakıyoruz” dedi. Bu süngerler, ısıtıldıklarında karbondioksit açığa çıkarır ve bu gazı çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz.

CuspAI ayrıca iklim değişikliğine yönelik yeni materyallerin keşfedilmesi amacıyla Meta ile açık bilim projesinde ortaklık kurdu. Meta’nın Baş Yapay Zeka Bilimcisi Yann Le Cun, “Dünyanın uygun fiyatlı karbon yakalama konusunda hızlı ilerlemeye ihtiyacı var ve CuspAI ekibinin bu acil soruna yapay zeka tabanlı malzeme keşfini uygulamak için mükemmel bir konumda olduğuna inanıyoruz” dedi.

Bu yazıyı paylaş: