Tomorrow

Turan Fintech, Avrupa ve Türk Devletleri Arasında Dijital Para Transferi Koridorları Kuruyor

Turan Fintech, Avrupa ve Türk Devletleri Arasında Dijital Para Transferi Koridorları Kuruyor

Türkiye merkezli fintech girişimi Turan, yüzde 100 dijital ve güvenli para transferi koridorları oluşturma hedefiyle dikkat çekiyor. Özellikle niş bir pazara hitap etmesine rağmen, sadece 20 ayda 400.000’den fazla kullanıcıya ulaşarak büyük bir başarıya imza attı.

Türk Devletleri ve Avrupa Arasında Finansal Köprü

Turan, ilk uluslararası para transferi girişimini 2023 Ocak ayında Azerbaycan ile başlattı ve aynı yıl içerisinde Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) gibi ülkelere de hizmet sunmaya başladı. Bu adımların ardından Avrupa’yı da kapsama alanına ekleyen Turan, Türkistan ve Avrupa arasında finansal bir köprü kurarak Türklerin kıtalararası ortak finans uygulaması olma yolunda önemli bir adım attı.

CEO Özgür Bayraktar’ın Vizyonu

Turan’ın Kurucusu ve CEO’su Özgür Bayraktar, verdiği demeçte şunları ifade etti:

“21. yüzyılda Türk Devletleri, stratejik konumları, zengin enerji kaynakları ve güçlü kültürel bağlarıyla önemli bir bölgesel güç olma potansiyeline sahip. Bu potansiyeli gerçekleştirmek için bölgesel işbirliğini artırmak büyük önem taşıyor. Ekonomik, finansal ve ticari alanda birliktelik olmadan Türk birliğinin gerçekleşmesi mümkün değil. Burada parolamız Gaspıralı İsmail’in ‘Dilde, Fikirde, İşte Birlik’ şiarıdır. Ana hedefimiz, dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın her Türk’ün uygulamamıza ulaşarak sınırları aşan boyutta finansal işlem yapabilmesini sağlamak ve ‘İşte Birlik’ vizyonunun tamamlayıcı unsuru olmak. Bugün Payporter ile birlikte hayata geçirdiğimiz Avrupa açılımımız bizim için stratejik öneme sahiptir.”

TROY Kart Gelirleri Mehmetçik Vakfı’na

Türkiye’nin milli kart şeması TROY altyapılı kartlarını da uygulama üzerinden kullanıcılarına sunan Turan, bu kartların satışından elde edilen tüm geliri Mehmetçik Vakfı’na bağışlıyor. Özellikle genç kitle tarafından beğenilen bu özel tasarım kartlar, kısa sürede büyük talep topladı. Ayrıca, uygulama üzerinden TROY Sanal Kart oluşturma imkanı da sunuluyor.

Türkiye ve Azerbaycan Arasında “Cüzdandan Cüzdana” Transfer

United Payment altyapısını kullanarak Türkiye’den Azerbaycan’a e-para lisansı alan ilk şirket olan Turan, uluslararası faaliyetlerini güçlendiriyor. Turan, 2024’ün üçüncü çeyreğinde Türkiye ve Azerbaycan arasında cüzdandan cüzdana para transferi özelliğini hayata geçirmeyi planlıyor.

United Payment CEO’su İlker Sözdinler’in Açıklamaları

United Payment CEO’su İlker Sözdinler, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“United Payment olarak bölgesel liderlik vizyonumuzu sürdürürken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelere teknoloji ihraç etmeye devam ediyoruz. Turan’ın Türk Devletleri’nde kazandığı başarılardan dolayı son derece mutlu ve gururluyuz. Kısa süre önce Azerbaycan’ın ilk e-para lisansı alan şirketi olduk. Turan, United Payment altyapısıyla cüzdandan cüzdana para transferini 2024’ün üçüncü çeyreğinde başlatacak. Türk Devletleri’nde Turan ile birçok ilki başardık, bundan sonra da ödeme sektöründe ihtiyaçları belirleyerek en yeni teknolojileri inovatif çözümlerle buluşturmayı amaçlıyoruz.”

Turan, bu yenilikçi adımlarıyla Türk Devletleri ve Avrupa arasında finansal bağlantıları güçlendirmeye ve kullanıcılarına daha güvenli, hızlı ve kolay para transferi hizmeti sunmaya devam ediyor.

Bu yazıyı paylaş: