Tomorrow

Spotify, Video Podcast Özelliğini Tüm İçerik Üreticilere Açtı

Spotify, Video Podcast Özelliğini Tüm İçerik Üreticilere Açtı

Spotify, daha önce yalnızca kendi platformundaki belirli podcast içerik üreticilerinin video yüklemesine izin veriyordu. Bu özelliği kullanmak isteyenlerin Spotify for Podcasters üzerinden ücretsiz üye olmaları ya da partner firmalardan biriyle çalışmaları gerekiyordu. İçerik üreticiler, video ve sesli içerik akışlarını da ayrı tutabiliyordu. Artık bu özellik, tüm içerik üreticilerinin kullanımına açıldı.

Yeni özelliği kullanmak isteyen içerik üreticilerinin, Spotify for Podcasters portalına girmeleri gerekiyor. Daha sonra, daha önce yayımladıkları ses formatındaki bir içeriği bulup, yanındaki üç noktaya tıklayarak açılan menüden videolarını ekleyebiliyorlar. Spotify, son dönemde video podcastlere özel bir önem veriyor çünkü bu alan, sesli içeriklerin yanında hızla büyüyen bir trend olarak dikkat çekiyor. 2023 yılında platformda yaklaşık 100 bin video podcast bulunurken, bu sayı şu anda 250 bini geçmiş durumda.

Spotify’ın açıklamasına göre, dünya genelinde video podcast izleyici sayısı 170 milyona ulaştı. Ayrıca, aylık aktif video podcast izleyici sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %40 arttı. Video içeriklerin izlenme süresi, sesli içeriklerin dinlenme süresini geçmiş durumda.

Spotify’ın Podcast Ürünlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maya Prohovnik, “Video, küresel Spotify deneyiminin ayrılmaz bir parçası haline geliyor. Videolarını platformumuzda paylaşan podcastçilerin sayısı geçen yıl %70 arttı. Video podcastlerin kullanıcılar arasında popüler olduğu ve Spotify’daki ana içerik kategorilerinde video içerik için artan bir talep olduğu açıkça görülüyor” dedi.

Bu yazıyı paylaş: