Tomorrow

Seaya Ventures’dan İklim Teknolojilerine Büyük Yatırım: Seaya Andromeda Fonu

Seaya Ventures’dan İklim Teknolojilerine Büyük Yatırım: Seaya Andromeda Fonu

Portföyünde Glovo, Cabify ve Wallbox gibi önemli girişimleri barındıran Seaya Ventures, iklim teknolojileri geliştiren yenilikçi girişimlere yatırım yapmak amacıyla 300 milyon euroluk Seaya Andromeda fonunu oluşturdu. Güney Avrupa ve Latin Amerika pazarına odaklanarak büyüme potansiyeline sahip şirketlere yatırım yapmayı hedefleyen Seaya, yeni fonun yatırımcıları arasında Iberdrola, Nortia, Santander, BNP Paribas Group, Next Tech Fund ve Bpifrance gibi prestijli kurumları barındırmaktadır.

2013 yılında Beatriz González tarafından kurulan ve kuruluşundan bu yana 40’tan fazla girişime yatırım yapan Seaya, Seaya Andromeda fonu ile enerji dönüşümü, karbonsuzlaştırma, sürdürülebilir gıda zinciri ve döngüsel ekonomi alanlarında çözümler geliştiren girişimleri desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu yıl içinde 5 girişime yatırım yapmayı planlayan Seaya, 2027 yılına kadar toplamda 25 girişimi portföyüne dahil etmeyi hedeflemektedir. Seri A ve sonrası aşamalardaki girişimlere 7 ile 40 milyon euro arasında değişen miktarlarda yatırım yapmayı planlayan fon, sürdürülebilirlik odaklı bir yaklaşımı benimsemektedir.

Madrid merkezli Seaya Ventures, yeni fonu ile Avrupa Birliği tarafından kabul edilen Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sürdürülebilir Finans (SFDR) düzenlemesinin dokuzuncu maddesine uygun olarak yatırım stratejilerini belirlemektedir. SFDR’ın Madde 9’u, finansal piyasalar ve VC’ler için çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) kriterleri kapsamında açıklama ve raporlama zorunlulukları getirmektedir. Bu madde kapsamında, şirketler sürdürülebilir yatırım hedeflerine yönelik nasıl çalıştıklarını ve bu hedeflere nasıl ulaşacaklarını açıkça belirtmek durumundadır.

Madde 9, kullanılan metodolojilerin, veri kaynaklarının ve performans göstergelerinin detaylı bir şekilde açıklanmasını gerektirmektedir. Ayrıca, çevresel ve sosyal risklerin yanı sıra yatırımların olası olumsuz etkilerinin değerlendirilmesi ve bu etkileri minimize etmek için alınacak önlemlerin belirtilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. SFDR, sürdürülebilir hedeflere ulaşmada kaydedilen ilerlemelerin düzenli olarak raporlanmasını zorunlu kılarak, yatırımcıların ürün performansını daha iyi analiz etmelerine ve sürdürülebilir kriterlere uygun ürünleri bilinçli bir şekilde değerlendirmelerine olanak tanımaktadır.

Bu yazıyı paylaş: