Tomorrow

Portre: Elon Musk

Portre: Elon Musk

Elon Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’nın Pretoria kentinde doğdu. Annesi Kanadalı diyetisyen ve model Maye Musk, babası Güney Afrikalı elektromekanik mühendis Errol Musk’tır. Çocukluğunda teknolojiye büyük ilgi duyan Musk, henüz 12 yaşındayken kendi kendine programlama öğrendi ve “Blastar” adlı bir video oyununu satarak ilk yazılım satışını gerçekleştirdi.

1989’da Kanada’ya taşınarak Queen’s Üniversitesi’nde eğitimine başladı ve ardından Pennsylvania Üniversitesi’ne transfer oldu. Burada ekonomi ve fizik alanlarında çift ana dal yaptı. Üniversite sonrası kısa bir süre Stanford Üniversitesi’nde doktora programına katıldı ancak internet patlamasının etkisiyle iki gün sonra ayrıldı ve girişimcilik kariyerine odaklandı.

İlk önemli girişimi, kardeşi Kimbal ile birlikte kurduğu Zip2 adlı çevrimiçi şehir rehberi oldu. 1999’da Compaq’a satılan şirketten elde ettiği kazançla X.com’u kurdu. X.com, kısa sürede PayPal’a dönüşerek çevrimiçi ödeme sistemlerinde devrim yarattı. 2002’de eBay’e satılan PayPal, Musk’a büyük bir servet kazandırdı.

Musk, PayPal’dan elde ettiği gelirle SpaceX’i (Space Exploration Technologies Corp.) kurarak uzay taşımacılığında devrim yaratmayı hedefledi. SpaceX, 2008’de NASA ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıma sözleşmesi imzalayarak büyük bir başarı elde etti. Musk ayrıca Tesla Motors’u (şimdi Tesla, Inc.) kurarak elektrikli araç sektöründe öncü oldu. Tesla, elektrikli otomobillerin popülerleşmesini ve yaygınlaşmasını sağladı.

Elon Musk’ın sözlerinden bazı alıntılar;

“Sağlam adımlar atın! Şirket kurmak, kek pişirmek gibidir. Tüm malzemeleri doğru oranda katmanız gerekir.”

“Hedefe odaklanın! Bir amaç ve hedef için çalışın. Bu nedenle insanların sabah işe gelip birlikte çalışmaktan mutlu olmalarını sağlamalısınız.”

“Eğer bir şey yeterince önemliyse, onun için gayret göstermelisiniz. Olası sonuç, başarısızlık olsa bile.”

“Cehennem gibi çalışın. Demek istediğim, her hafta 80 ila 100 saatlik haftalar geçirmelisiniz. Bu başarı şansını artırır. Başka insanlar 40 saatlik bir çalışma haftası geçiriyorlarsa ve siz 100 saatlik çalışma haftası geçiriyorsanız, aynı şeyi yapıyor olsanız bile, onların bir yılda ulaşacağı şeye 4 ay içinde ulaşacağınızı bilirsiniz.”

“Bazı insanlar değişmeyi sevmezler, fakat alternatif bir felaketse değişimi benimsemeniz gerekir.”

“Bir şeyler yapabilmek için yeterince hırslı olmalısınız. Yoksa sadece kendinizi yıpratırsınız.”

“Eğer sabah uyandığınızda geleceğin daha iyi olacağını düşünüyorsanız o gün güzel bir gündür.”

Bu yazıyı paylaş: