Tomorrow

Musk’tan, Yapay Zeka Alanında Önemli Atak

Musk’tan, Yapay Zeka Alanında Önemli Atak

Elon Musk’un xAI girişimi, Grok’un arkasındaki yapay zeka modelini halka açıklamasından yaklaşık iki hafta sonra, yapay zeka sohbet robotu bir yükseltme aldı. Şirket, Perşembe günü Grok-1.5’i duyurdu ve daha uzun belgeleri anlayabildiğini, daha karmaşık istemleri yönettiğini ve daha gelişmiş muhakeme gerçekleştirdiğini iddia etti.

Grok-1.5, kodlama ve matematik becerilerindeki gelişmelerle orijinal 1.0’dan bir adım önde gibi görünüyor. Ek olarak Grok-1.5, eğitim verilerine dahil edilmeyen 164 zorlu programlama probleminden oluşan HumanEval değerlendirmesinde, öne çıkan bazı yapay zeka girişimlerini geride bıraktı. GPT-4 %67, Gemini Pro 1.5 %71,9, Grok-1.5 ise %74,1 puan aldı.

Musk’ın yeni nesil Grok için yüksek beklentileri var. Gönderisinde Grok-1.5’ten sonraki adımın şu anda mevcut olan yapay zekadan “tüm ölçümlerde” daha iyi performans göstereceğini yazdı. Ek olarak Grok 2’nin “şu anda eğitimde” olduğunu söyledi.

Son olarak Musk’ın, geçtiğimiz ayın başlarında xAI’nin rakibi olan OpenAI’ye dava açtığını ve OpenAI’yi yapay zekasının arkasındaki araştırma ve teknolojiyi kamuya açıklamaya zorlayacak bir mahkeme kararı talep ettiğini de belirtmek gerekiyor.

Bu yazıyı paylaş: