Tomorrow

Motive Olmayın, Disiplinli Olun

Motive Olmayın, Disiplinli Olun

Bu sözleri oldukça sık duyarız. Aslında herkes için uygulaması zor bir alıntıdır ancak motivasyon geçicidir ancak disiplin kalıcıdır.

Büyük Sorumluluk, Büyük Güçlerle Birlikte Gelir: “Büyük güçler büyük sorumlulukla gelir” sözü ünlü bir alıntıdır. Çoğumuza Spiderman filminden tanıdık gelse de, Winston Churchill tarafından 1906’da söylenmiştir. Alıntının gerçek anlamı ise derindir ve ufak bir değişiklik yapıldığında da derinliğini korur: Büyük sorumluluk, büyük güçlerle birlikte gelir.

Bunlar Mark Manson’ın sözleri; bir sorumluluğu kabul etmek, sorunu çözmenin ilk adımıdır. Herhangi bir sorunun sorumluluğunu aldığınızda, çözmek için güç alacağınız motivasyon sebepleriniz önemli etki yaratır.

Güvensizliklerinizi Çöpe Atın: Özsaygı oluşturmak, güvensizliklerin üstesinden gelmek için önemli adımlardan biridir. Duygularınızdan kaçınmak yerine onlarla yüzleşmek ya da aksiliklere hazır olmak, onların sizi kontrol etmesine de izin vermeyecektir.

Yavaş Ve Sakin Olan Yarışı Kazanır: ”Yavaş ve istikrarlı bir şekilde yarışı kazanır” Bir tavşan ve kaplumbağa hakkında, çocukluktan beri bildiğimiz bu hikaye, bir şeyleri hızlı ve dikkatsizce yapmaktansa, yavaş ve istikrarlı bir şekilde yaparak daha başarılı olabileceğimizi söyler.

Hiçbir şey direkt güçle ilgili değildir, önemli olan tutarlılıktır. Küçük ama tutarlı adımlar atmak, belirsizliğe götüren ama büyük bir adım atmaktan daha iyidir.

Motive Olmayın Disiplinli Olun: Warren Buffett, “Planı olan bir aptal, planı olmayan bir dahiyi yenebilir” der.

Herkesin iş yapmak için biraz motivasyona ihtiyacı vardır. Çoğu insan zamanını erteler, bu yüzden motivasyona ihtiyaç duyar.

Sizi hedeflerinize götürecek görevlere adanmak, onu gönülden yapmaya çalışmak… Bunları gerçekleştirebilirseniz, motivasyona ihtiyacınız olmaz, disiplin yoluyla yol alırsınız. Bu yol sizi zaten motive edecektir.

Bu yazıyı paylaş: