Tomorrow

Minimalizm, İnsanın Dünyaya Bakışını Nasıl Değiştirebilir?

Minimalizm, İnsanın Dünyaya Bakışını Nasıl Değiştirebilir?

“İnsanları sevin ve eşyaları kullanın. Çünkü tam tersi asla işe yaramaz.” Joshua Fields Millburn

İnsanların çok başarılı olmalarına rağmen mutsuz olabilecekleri bilinen bir gerçek. Yazar Celinne Da Costa, dünyanın her yerindeki insanların nasıl yaşadığını ve temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için gerçekte ne kadar az şeye ihtiyacı olduğunu görmenin, zenginliğin sadece eşya biriktirmekle ilgili olmadığını gösterdiğini söylüyor.

Başlamak için herhangi bir finansal kaynak olmadan hayallerin peşinden gitmenin zor olabileceği (imkansız olmasa da) doğru olsa da, yeterli zaman yoksa veya sahip olunam zamanla etkili çıktılar üretemeyecek kadar stres altındayken paraya sahip olmanın hiçbir anlamı kalmaz.

Parayı bir amaç olarak değil, bir araç olarak ele almak, insanın tutkularının ve amaçlarının peşinden gitmek için yeterli zaman ve motivasyon yaratılmasına yardımcı olabilir.

Para harcanan her şeyin insan hayatında belirli bir değeri vardır. Bununla birlikte, harcamalar söz konusu olduğunda neyin gerekli neyin gereksiz olduğuna karar vermek bize kalmıştır. Örneğin, aç olduğumuz için veya canımız sıkıldığı için ve yemek yemek istediğimiz için yiyecek satın alabiliriz.

Maddi eşyalara sahip olmanın yanlış bir tarafı yokken, daha az eşyaya sahip olmak stresi azaltmanın kesin bir yoludur. Dövüş Kulübü filminden ünlü bir söz vardır: “Sahip oldukların sonunda sana sahip olur.”

Şimdiki zamanda yaşamak ve sürekli kaybetme korkusu olmadan hayattan zevk almak için zaman ve doğru kararlar almak için özgürlük yaratabilir.

Hayata daha geniş açıdan bakmak ve tatmin edici bir hayat yaşamak için bireylerin gerçekten nelere ihtiyacı olduğunu değerlendirmesi, önemli noktaların bulunması ve bunları yaşam amacı haline getirilmesi insanların anlam arayışına katkı sağlayabilir.

Bu yazıyı paylaş: