Tomorrow

Meta, Yapay Zeka Sohbet Robotlarını ABD’de Test Etmeye Başlıyor

Meta, Yapay Zeka Sohbet Robotlarını ABD’de Test Etmeye Başlıyor

Meta, kullanıcıların henüz Türkiye’de erişemediği Meta AI platformu üzerinden geliştirdikleri yapay zeka sohbet robotlarını, önümüzdeki hafta ABD’de sınırlı bir kullanıcı grubuyla test etmeye hazırlanıyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, bu kararı geçtiğimiz gün yaptığı açıklamayla duyurdu.

Zuckerberg, “Yapay zeka stüdyomuzun ABD’deki erken testini başlatıyoruz. Önümüzdeki haftalarda Instagram’da en sevdiğiniz içerik oluşturucuların yapay zekalarını ve ilgi alanına dayalı yapay zekaları görmeye başlayabilirsiniz. Bu yapay zekalar şimdilik mesajlaşmalarda görünecek ve açıkça yapay zeka olarak etiketlenecek,” ifadelerini kullandı.

Sohbet robotlarının henüz erken aşamada olduğunu ve beta sürümlerinin ilk kez kullanıma sunulacağını belirten Zuckerberg, bu robotları geliştirmeye devam edeceklerini ve yakında daha geniş bir kullanıcı kitlesine sunmayı planladıklarını söyledi.

Zuckerberg, bu adımın amacını açıklarken, her içerik oluşturucunun ve platformdaki her küçük işletmenin, toplulukları ve müşterileriyle daha iyi etkileşim kurabilmeleri için kendi yapay zekalarını oluşturmalarını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Meta, sohbet robotlarının ilk sürümünü kullanıma sunmak için Wasted isimli popüler meme hesabı ve teknoloji yaratıcısı Don Allen Stevens III ile işbirliği yapıyor. Zuckerberg, “Bu alanda ilerlerken, en ilgi çekici, eğlenceli ve güven verici formülün ne olacağını tam olarak bildiğimizi sanmıyorum. Bu yüzden insanlara araçlar vererek denemelerini ve işe yaradıklarını görmelerini sağlamak istiyoruz,” dedi.

ABD’de önümüzdeki hafta testlere başlayacak olan bu özellik, başlangıçta yaklaşık 50 içerik üreticisi ve küçük bir kullanıcı grubuna sunulacak. Önümüzdeki birkaç ay içinde daha geniş bir kullanıcı kitlesine yayılması planlanan yapay zeka özelliğinin, ağustos ayına kadar genel kullanıma açılması bekleniyor.

Bu yazıyı paylaş: