Tomorrow

Meta, Avrupa’da Üretken Yapay Zeka Özelliklerini Kullanıma Sunuyor

Meta, Avrupa’da Üretken Yapay Zeka Özelliklerini Kullanıma Sunuyor

Meta, bugün yayınladığı bir blog yazısında, üretken yapay zeka özelliklerini ve bunlara güç veren büyük dil modellerinden oluşan koleksiyonunu Avrupa’daki kullanıcıların erişimine açmayı planladığını duyurdu. Şirket, yapay zeka ürünlerini diğer bölgelerde de yayına aldıktan sonra, Avrupa Komisyonu’nun çevrimiçi ortamda veri işleme kurallarına uyum sağlamak amacıyla yapay zeka modellerinin eğitimi için gerekli verileri usulüne uygun bir şekilde toplamaya çalışıyor.

Avrupalı Kullanıcılar İçin Özelleştirilmiş Yapay Zeka Modelleri

Meta, Avrupa’daki kullanıcıların dillerini, coğrafyalarını ve kültürel referanslarını yansıtan yapay zeka modelleri geliştirmeyi hedefliyor. Bu amaçla, Llama büyük dil modelini eğitmek için Avrupa’daki kullanıcıların Instagram ve Facebook gibi platformlarda herkese açık olarak paylaştığı gönderileri kullanmayı planlıyor. Şirket, Google ve OpenAI gibi diğer şirketlerin de benzer yöntemler kullandığını belirtiyor.

Meta, “Avrupalıların hizmetlerinde herkese açık bir şekilde paylaştığı gönderiler veya yorumlar gibi genel içeriklere göre eğitmezsek modeller ve onların desteklediği yapay zeka, önemli bölgesel dilleri, kültürleri ve trend konuları doğru bir şekilde anlayamayacaktır. Avrupa’nın zengin kültürel, sosyal ve tarihi katkılarından haberdar olmayan yapay zeka modellerinin kötü hizmet vereceğine inanıyoruz,” dedi.

Sorumlu ve Şeffaf Yapay Zeka Geliştirme

Meta, yapay zekayı sorumlu ve şeffaf bir şekilde geliştirme konusundaki kararlılığını vurguladı. Şirket, 22 Mayıs’tan bu yana Avrupa’daki kullanıcılara ne üzerine çalıştıklarına dair 2 milyardan fazla uygulama içi bildirim ve e-posta gönderdi. Ayrıca, bireylere verilerinin yapay zeka modellerinde kullanılmasına itiraz etme fırsatı sundu.

Gizlilik ve Kullanıcı Hakları

Meta, kullanıcıların arkadaşlarıyla ya da aileleriyle yaptıkları özel konuşmaların yapay zeka eğitimi kapsamında dahil edilmeyeceğini belirtti. Llama eğitimi başlamadan önce itiraz formu oluşturan kullanıcıların verilerinin mevcut eğitim turunda ve bir sonrakilerde kullanılmayacağını açıkladı. Bu adım, Meta’nın kullanıcı verilerine saygı duyduğunu ve gizliliği ön planda tuttuğunu göstermektedir.

Meta’nın bu yeni girişimi, Avrupa’daki kullanıcılar için daha özelleştirilmiş ve etkili yapay zeka hizmetleri sunmayı amaçlarken, aynı zamanda veri gizliliği ve kullanıcı haklarına da büyük önem veriyor.

Bu yazıyı paylaş: