Tomorrow

MenaPay’i Tanımak…

MenaPay’i Tanımak…

MenaPay Hakkında

Aralık 2017 tarihinde faaliyetlerine başlayan ve Türkiye, Dubai, ve Bahreyn’de ofisleri bulunan MenaPay, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin ilk blockchain tabanlı mobil fintek çözümüdür. MenaPay, kullanıcıların günlük yaşam içerisinde paralarını güvenli, hızlı ve blockchain tabanlı bir platform üzerinden transfer etmelerini sağlayan mobil ödeme uygulamasıdır. MenaPay uygulamasını kullanarak kisiler para transferi işlemlerini arada bir banka yada 3. kisi/kurum olmadan, güvenli bir sekilde gerçekleştirebilmektedir.

MenaPay blockchain teknolojisinin sunduğu yeniliklerden faydalanarak, öncelikli olarak banka kullanmayan kisiler icin finansal çözüm odaklı katma deger üretmeyi hedeflemektedir. Menapay’in ilk odak noktasının MENA Bölgesi olmasının sebebi de bu bölgedeki 450 milyon adede yaklasan nüfusun %84’ünün kişisel veya dini sebeplerden dolayı banka kullanmayı tercih etmemesidir. MenaPay bu bölgedeki insanların ödeme ve para transferleri konusunda yaşadıkları sorunlara çözüm sunmak amacıyla nakiti dijitalleştirerek finansal erişilebilirliği arttırmayı ve banka kullanmayan kisilerin dijital ekonomiye katılmalarını desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu bölgede yasayan kisilere fayda üretme hedefi kapsamında, bu bölge ile dijital urun ve hizmetlerinin ticaretini yapmak isteyen global ölcekte tüm firmalar da MenaPay ekosistemine dahil edilmek sureti ile urunun katma degerli çözümünden faydalanabilmektedir.

MenaPay mobil uygulaması Google Play, Apple Store ve Huawei AppGallery’den akıllı telefonlara indirilerek dünyanın her yerinden, sadece saniyeler içinde 7/24 ödeme ve para transferi işlemleri gerçekleştirebilmektedir. MenaPay uygulaması içerisinde ödemeler ve para transferleri, değeri sabit kripto para olan MenaCash ile gerçekleştirilir. MenaCash transfer işlemlerinin birkaç saniyede gerçekleştirilebilmesi için Stellar blockchain ağında geliştirilen özel blockchain “MenaChain” üzerinde çalışır. Kullanıcılar MenaPay uygulaması içerisinden dijital cüzdanlarına banka transferi veya on odemeli kartlar ile MenaCash yükleyebildikleri gibi fiziksel işyerlerinden oluşan MenaPay bayi ağı uzerinden de nakit paraları karşılığı MenaCash satın alabilirler. MenaPay, tamamen blockchain uzerinden çalışan altyapısı ve sabit kripto para birimi ile geleneksel ödeme yöntemlerine alternatif sunmaktadır.

MenaPay’in Özellikleri ve Fark Yarattığı Alanlar Güvenli Ödeme ve Para Transferi

● MenaPay, blockchain altyapısı sayesinde kişiler arası para transferlerinde ve ödemelerde aracı kurum ve kuruluşlara ihtiyaç duymaz. Para transferi ve ödemeler doğrudan kişiler arasında gerçekleştirilir.

Değeri Sabit Kripto Para

● Fiyat dalgalanmaları günlük hayatta kripto para kullanımı konusunu zorlaştırmaktadır. Günlük hayatın her alanında kullanılabilmesi için MenaCash’in değeri sabitlenmiştir. 1 MenaCash her zaman 1 ABD dolarına eşittir.

QR Kod ile Çevrimiçi/Çevrimdışı Ödeme

● MenaPay mobil uygulamasında çevrimiçi ve çevrimdışı ödemeler, yani günlük hayatın her alanında yapılacak olan ödemelerde sadece QR kod okutarak herhangi bir kart bilgisi veya kişisel bilgi girmeden blockchain altyapısı sayesinde saniyeler içerisinde güvenli bir şekilde gerçekleştirilir.

Banka Kullanmadan Para Yükleyebilme İmkanı

● Banka kullanmayı tercih etmeyen kişileri dijital ekonomiye dahil etmek vizyonu ile çalışan MenaPay, bayi ağı sayesinde banka kullanmadan MenaCash yükleme imkanı sunuyor. MenaPay’in bayi ağını uygulama içerisinde “lokasyonlar” sekmesinden görüntüleyebilirsiniz.

7/24 Para Transferi

● MenaPay uygulaması içerisinde MenaCash transferleri için birden fazla seçenek bulunmaktadır. QR kod, e-posta, telefon numarası veya kullanıcı adıyla bir kaç saniye içerisinde istediğiniz yerde 7/24 MenaCash transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Düşük Komisyonlu İşlemler

● MenaPay uygulaması ile yapılan para transferleri ve ödemelerden sadece %1 komisyon ücreti alınmaktadır.

Islami Finans Kurallarına Uyum

● MenaChain Solutions şirketi Şeriat onayına sahip olup, şirket Islami Finans kurallarına uyumlu bir sekilde yönetilmektedir.

MenaPay Uygulamasında Birden Fazla Cüzdan Açılabilir

● MenaPay mobil uygulaması, harcamalarınızı kolaylıkla takip edebilmeniz için birden fazla cüzdan açabilme imkanı da sunuyor. Uygulama içerisinde açtığınız cüzdanlara istediğiniz isimleri vererek harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca cüzdanlar arası ücretsiz MenaCash transferi yaparak da bütçenizi yönetebilirsiniz.

MenaPay ile Güvenlik

 • Güvenliğiniz MenaPay için çok önemli. MenaPay uygulamasına kayıt olduktan sonra size 12 tane “hesap kurtarma kelimeleri” verilir. Bu kelimeler sadece sizin için oluşturulmuştur ve hesabınıza erişim sağlayabilmeniz açısından gereklidir. Oluşturulan kelimeler hesabınızın güvenliği için çok önemlidir ve kimseyle paylaşmamanız gerektiği gibi özel bir yere de not etmeniz gerekmektedir. Çünkü kelimeleri unutursanız güvenlik sebebinden dolayı hesabınıza bir daha erişim olmayacaktır. MenaPay aynı zamanda ”İki Adımlı Doğrulama” seçenekleri ile de hesabınıza erişim konusunda ikinci bir güvenlik önlemi alma seçeneklerini sunmaktadır.
 • MenaPay uygulaması kullanıcılarına KYC (Know Your Customer) adı verilen kimlik ile kişisel doğrulama kaydı yapmaktadır. MenaPay uygulaması uzerinden yapılan islemler ile KYC doğrulaması onaylanmış kisiler tarafından yapılabilmekte ve MenaChain blockchain sistemi uzerinden tüm kayıtlar tutulmaktadır.
 • MenaPay’in uzerinde çalıştığı blockchain sistemi 2 farklı uluslararasi bağımsız denetim kurulusu tarafından, sisteme entegre nodlar uzerinden 7/24 takip edilmekte ve denetlenmektedir.

Nasıl Çalışır?Kolay Çevrimdışı Ödeme

 1. Uygulamayı Apple Store, Google Play ve Huawei AppGallery’den indirin ve uygulamaya kayıt olup giriş yapın;
 2. Anasayfada yer alan “TARA” butonuna tıkladıktan sonra “Ödeme yap” sekmesini seçtiğinizde QR kodunuz okutulmaya hazır;
 3. QR kodu okuttuktan sonra İşleminizi onaylıyorsanız eğer “onayla” butonuna tıklayabilirsiniz
 4. İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Kolay Çevrimiçi Ödeme

 1. Uygulamayı Apple Store, Google Play ve Huawei AppGallery’den indirin ve uygulamaya kayıt olup giriş yapın;
 2. Üye işyeri Web Sayfası işleme özgü bir QR kod oluşturur;
 3. Anasayfada yer alan “TARA” butonuna tıklayın ve daha sonrasında web sayfasında oluşturulan QR kodu tarayın;
 4. QR kodu tarattıktan sonra İşleminizi onaylıyorsanız eğer “onayla” butonuna tıklayabilirsiniz
 5. İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Detaylı bilgi için https://www.menapay.io adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş:

Yorum gönder