Tomorrow

Küçük Disiplinler, Büyük Başarılar

Küçük Disiplinler, Büyük Başarılar

“Başarı, zamanla kazanılan ve planlayabileceğin her şeyin ötesinde getiriler sağlayan küçük günlük disiplinler vasıtasıyla oluşur.” Robin Sharma

Disiplin nedir? Çoğu insan bu kelimeyi duyduğunda hemen cezalandırmayı veya bir tür kısıtlamayı hayal eder ve Merriam-Webster’daki bir tanım için haklı olurlar. Webster, disiplini, uyulması gereken kurallar veya emirler talep ederek ve kötü davranışları cezalandırarak elde edilen kontrol olarak tanımlar. Amaçlanan anlam bu değil ve bu durumda Wikipedia tanımını daha tercih edilebilir olur: Disiplin, kişinin arzularından bağımsız olarak en iyi hareket tarzını belirlemek için aklı kullanmasıdır.

Disiplin, insanlara hayatlarını verimli ve etkili bir şekilde yaşamaları için kurallar sağlar. Hayatınızda disiplin olduğunda, gelecekte daha iyi bir yaşam için şimdiki zamanda küçük fedakarlıklar yapabilirsiniz. Disiplin alışkanlıklar yaratır, alışkanlıklar rutinler yaratır ve rutinler her gün olduğunuz kişi haline gelir. Büyük zihinsel koşullandırma koçu Brian Cain, “Bugün + Bugün + Bugün = Hayatınız” diyor. Yarattığınız alışkanlıklar ve günlük disiplinler sonunda kim olacağınızı belirleyecektir.

Bu yazıyı paylaş: