Tomorrow

Kendinizle Barışık Olmak için 3 Yöntem

Kendinizle Barışık Olmak için 3 Yöntem

“Kendinle barışık olmak, sürekli bir içsel diyalog gerektirir. Olumsuz düşünceler yerine olumlu düşünceler geliştirmek, huzurun kapılarını açar.” Louise Hay

1. Geçmişle Barışmak

Sosyolog Vincent de Gaulejac şöyle diyor, birey öznesi olmaya çalıştığı bir tarihin ürünüdür. Çünkü tarih bizden önce var olan bir hikayedir, kısmen inançlarla inşa edilen öznel bir yapıdır, yani amaç gerçekliğe ulaşmak değil, onunla barışık bir ilişki kurmaktır.

2. Kendini Gerçekleştirmek

Psikolog Rebiha Coulliet dört kutup etrafında şekillenen bir düşünme biçimi öneriyor: yetenek (yapmayı iyi bildiğin şey), tutku (yapmayı sevdiğin şey), ihtiyaçlar (göğüslemen gereken sıkıntılar) ve anlam (bu etkinliğin değerine uyup uymadığı). Bu dördü arasında kurulan derin bağ insanın kendini gerçekleştirmesine yol açar.

3. Duygulardan Faydalanmak

Asıl mesele duygulara güvenmektir çünkü kimi zaman görmezden geldiğiniz; anlaşılmak, kabul edilmek, saygı görmek gibi ihtiyaçlarınızı yansıtırlar. Fakat bazen de sıcağı sıcağına duygularla karar vermek hata yapmaya da yol açar. O nedenle yapılması gereken tek şey o duygu üzerine düşünmek. En gerçek halinize ulaşmak için ilk tepkileri erteleyip duyguların üzerine yoğunlaşmak gerekir.

Bu yazıyı paylaş: