Tomorrow

Kendini Bulmanın Yolculuğu: Başkalarının Gürültüsünden Kendi Sesine Ulaşmak

Kendini Bulmanın Yolculuğu: Başkalarının Gürültüsünden Kendi Sesine Ulaşmak

“Bize sürekli olarak kim olduğumuzun ve nasıl davranmamız gerektiğinin söylendiği bir toplumda yaşıyoruz. Kendimizi bulmak ve bu gürültüyü süzmek; başkalarının ne istediğini değil, bizim kendimizin nasıl biri olmak istediğimizi bulmamıza yardımcı olur.’’

İnsanların bazen hayatlarını başkalarının en çok beğeneceğini düşündükleri bir versiyona göre yaşadıklarını söyler. Bu, kendimizle aramıza da bir mesafe koyar çünkü aşırı telafi etmek ve bir hareket sergilemek zorunda kalıyoruz başkalarına. Ayrıca başkalarının bizimle ilgili görüşleri ve ihtiyaçları sürekli değişiyor, bu da enerjimizi ve kişiliğimizi her bir kişiye göre şekillendirmek zorunda kaldığımız anlamına geliyor.

Jung’a göre, ruhun bilinçli ve bilinçsiz kısımlarının uzlaşma süreci, kendinizi bulmanın nihai amacını tanımlar. Kendimizi bulmak tek seferlik bir durum değildir. Değişip büyüdükçe, muhtemelen her zaman kendimiz hakkında yeni şeyler keşfedecek ve yalnızca kim olduğumuzun değil, kim olmak istediğimizin de daha fazla farkına varacağız.

Bu yazıyı paylaş: