Tomorrow

Kavaken, 1.1 Milyon Dolarlık Tohum Yatırımını Tamamladı

Kavaken, 1.1 Milyon Dolarlık Tohum Yatırımını Tamamladı

Yenilenebilir enerji yatırımlarının yönetimi, finansmanı ve sigortalanması süreçlerini veriye dayalı teknolojilerle kolaylaştıran yerli girişim Kavaken, 1.1 milyon dolarlık tohum yatırım turunu başarıyla tamamladı. Kavaken, yenilenebilir enerji sektöründe kabul gören normların aksine, varlıklara özel operasyonel verileri süreçlerine entegre ederek sektörde fark yaratmayı hedefliyor. Bu yatırımla birlikte, Kavaken küresel çapta sektör paydaşlarına önemli faydalar sağlamayı amaçlıyor.

Yatırım turuna katılanlar arasında Vestel Ventures, Rockstart, Norrsken Accelerator, Founder One ve 2040VC gibi önemli yatırımcıların yanı sıra mevcut yatırımcılar Boğaziçi Ventures ve Re-pie ile sektörün önde gelen isimleri Yetik Kadri Mert, Olcayto Yiğit ve Samuel Jaudel yer aldı.

Kavaken’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Bora Tokyay, elde edilen finansmanın, yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik varlık özelinde analizleri ölçeklenebilir bir şekilde sunan teknolojilerinin sektör dönüşümünde üstleneceği öncü role yatırımcıların duyduğu güveni gösterdiğini belirtti. Tokyay, bu önemli yatırım desteğinin ürün gelişimine ve İngiltere ile Avrupa’daki büyümeye katkı sağlayacağını vurguladı.

Kavaken’in Kurucu Ortağı ve COO’su Murat Yılmaz ise, bu yatırımla birlikte yenilenebilir enerji sektörünün verimliliğine ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunmayı hedeflediklerini ifade etti. Yılmaz, yatırımın ürün geliştirme faaliyetlerini hızlandıracağını, müşteri çeşitliliğini artıracağını ve nihayetinde daha temiz ve sürdürülebilir bir enerji geleceğine geçişi kolaylaştıracağını belirtti.

Tarentum’dan bir “spin-off” olarak ayrılan ve merkezini İngiltere’ye taşıyan Kavaken, Newcastle ve İstanbul’daki faaliyetleriyle Türkiye ve yurt dışındaki müşteri portföyüne hizmet veriyor. Aldığı bu yatırım desteği ile operasyonlarını genişletmeye ve küresel enerji dönüşümüne katkıda bulunmaya hazırlanan Kavaken, tohum yatırımından elde edilen kaynakları öncelikle İngiltere ve Avrupa pazarlarındaki genişlemesi ve ürün geliştirme çalışmaları için kullanmayı planlıyor.

Bu yazıyı paylaş: