Tomorrow

Industry Ventures, Yeni Hibrit Fonu ile Girişim Sermayesi Alanında Umut Veriyor

Industry Ventures, Yeni Hibrit Fonu ile Girişim Sermayesi Alanında Umut Veriyor

2024 yılında girişim sermayesi fonlamasında belirgin bir trend göze çarpıyor: Büyük, köklü VC firmaları, sınırlı ortaklardan sermaye çekmeye devam ederken, daha küçük ve yeni fonlar sermaye toplamakta zorluk yaşıyor. Ancak Industry Ventures’ın son fon toplaması, yeni yöneticiler için umut verici bir haber sunuyor.

24 yaşındaki firma, Salı günü 900 milyon dolarlık erken aşama hibrit fonunu topladığını duyurdu. Bu fon, yeni yöneticilere yatırım yapmak ve bu yöneticilerle birlikte büyüme aşamasındaki şirketlere doğrudan destek sağlamak amacıyla kullanılacak. Ayrıca, diğer sınırlı ortaklardan yeni yöneticilere ikincil yatırım yapacak.

Bu, Industry Ventures’ın yedinci hibrit fonu olup, 2021 yılında topladığı 575 milyon dolarlık fonun %50’den fazla büyüklüğünde. 900 milyon dolarlık fon, üç şekilde dağıtılacak: VC fonlarına destek (%40), mevcut ortaklıklardan gelen umut vaat eden Seri B girişimlerine doğrudan yatırım (%40) ve çıkmak isteyen diğer LP’lerden yeni yatırım firmalarına hisse alımı (%20).

Genel kanı, yeni yöneticilerin şu anda fon toplamakta çok zorlandığı yönünde olsa da, Industry Ventures’ın kıdemli yönetici direktörü Roland Reynolds, firmalarının desteklediği fonlarda bu durumu gözlemlemediklerini belirtiyor. “Yöneticilerimizin büyük çoğunluğunun fonlarını tamamladığını gördük,” diyor Reynolds. “Bir veya iki çeyrek daha fazla sürebilir, ama çoğu daha büyük fon boyutları ile [fon topluyor].”

Industry Ventures’ın sırrı, destekledikleri tüm VC’lerin yeni yöneticilerin standart tanımına uymamasında yatıyor olabilir. Firma, genellikle fonları I’den III’e kadar olan firmalarla yeni ilişkiler kurarken, fon boyutları 250 milyon doları geçmediği ve tohum ve Seri A girişimlerine odaklandığı sürece, yöneticiler olgunlaştıkça yatırım yapmaya devam ediyor. Bu yöneticiler arasında IA Ventures ve Altos Ventures gibi on yıldan fazla süredir var olan firmalar da bulunuyor.

Reynolds, büyük firmalardan ayrılan deneyimli yatırımcılar tarafından başlatılan yeni fonlara yatırım yapmanın iyi bir zaman olduğunu da belirtiyor. Doğrudan yatırımlarda ise firma, yöneticilerle olan ilişkilerinden elde edilen en iyi Seri B şirketlerini desteklemeyi hedefliyor. Firmanın en son yaptığı anlaşmalardan bazıları arasında online bankacılık ve para yönetim platformu Relay ve robotik şirketi Cobot bulunuyor. Industry Ventures’ın doğrudan şirketlere yaptığı yatırımlar 2 milyon dolardan 12 milyon dolara kadar değişiyor.

2000 yılında Hans Swildens tarafından kurulan Industry Ventures, en çok ikincil VC yatırımcısı olarak tanınıyor. Son hibrit fon, Industry Ventures’ın yönetim altındaki toplam varlıklarını 8 milyar doların üzerine çıkarıyor.

Bu yazıyı paylaş: