Tomorrow

Ilya Sutskever’ın Yeni Girişimi: Safe Superintelligence Inc.

Ilya Sutskever’ın Yeni Girişimi: Safe Superintelligence Inc.

Ilya Sutskever, OpenAI’dan ayrıldıktan sadece bir ay sonra Safe Superintelligence Inc. (SSI) adını verdiği yeni bir şirket kurdu. Sutskever, bu girişimi Y Combinator’ın eski ortağı Daniel Gross ve OpenAI’ın eski mühendisi Daniel Levy ile birlikte hayata geçirdi.

Sutskever, yeni şirketinin kuruluşunu duyurduğu bir açıklamada, “SSI, bizim misyonumuzu, adımızı ve tüm ürün yol haritamızı temsil ediyor. Ekibimiz, yatırımcılarımız ve iş modelimiz tamamen SSI’a ulaşmak için uyumlu hale getirildi. Güvenlik ve yetenekleri, devrim niteliğinde mühendislik ve bilimsel atılımlarla ele alarak teknik sorunları çözeceğiz.

Güvenliği her zaman ön planda tutarken yetenekleri mümkün olduğunca hızlı bir şekilde geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede, güvenli bir şekilde ölçeklenebiliriz. Tek bir odağımız olduğu için yönetimsel masraflar veya ürün döngüleri dikkatimizi dağıtmayacak. İş modelimiz sayesinde emniyet, güvenlik ve ilerleme kısa vadeli ticari baskılardan etkilenmeyecek.” dedi.

Özetlemek gerekirse, 2015 yılında kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan ve bilgi işlem gücü için gereken büyük finansal kaynaklar belirgin hale geldiğinde kendini yeniden yapılandıran OpenAI’ın aksine, SSI kâr amacı güden bir şirket olarak sıfırdan tasarlanıyor.

Görsel: Gold Penguin

Bu yazıyı paylaş: