Tomorrow

Hayalden gerçeğe ve gerçekten geleceğe yolculuk; CALIGO

Hayalden gerçeğe ve gerçekten geleceğe yolculuk; CALIGO

“Mantık sizi a noktasından b noktasına hayal ise her yere götürür.” demişti Albert Einstein. CALIGO tam olarak bu hayal gücünün ürünü.

Photo by Benjamin Sow on Unsplash

2015 yılında kurulan teknoloji ve danışmanlık firması. Bütün sektörler ve oyuncular hızla değişirken danışmanlık sektörünün aynı kalmasının sıkıntılarını kendi iş hayatında yaşayan kurucu ortaklarımız Muharrem İşerive Umut İşcan tarafından kurularak bugüne geldik ve şimdi ise geleceği hedefliyoruz.

Sürece nasıl başladık?

Danışmanlık dünyasına ve proje yapma metodolojisine farklı bir bakış açısı getirmemiz gerektiğini, konvansiyonel yöntemlerin getirdiği sıkıntıları fazlasıyla deneyimleyen mühendisler topluluğu olarak, yeterince tecrübeliydik. Esasında, danışmanlık dünyasının en temel sıkıntısı olan projelendirme konusunda farklı bir yorum ile yaklaşmamız gerektiği ile serüvenimize başladık. Malumunuz; danışan(müşteri) ve danışman aşamasında projeler konuşulur; karar verilir, el sıkışılır ve proje yapılmaya başlanır. Uzun bir çalışma süresi sonunda da projeler başarılı ya da başarısız şekilde nihayete erer. Bizce burada iki risk vardır; proje tamamlanana kadar proje güncelliğini yitirmiş olabilme riski veya proje aslında istenen sonucu veremiyor olabilme riski. Bu iki risk, bütün projenin başarısız olmasına sebep olabiliyor. Ayrıca proje için harcanan zaman, emek ve maliyet tamamen kayıp olur. Bunu dert edinen tarafta olmayı kendimize ilke edindik. Yani yıllardır söylenen “aynı gemide olma durumu” bizim için tümüyle geçerliliğini koruyor.

Birçok start-up için kişisel gelişim, kariyer süreçleri gibi bizim süreç dokümanları ya da değerlerimiz gibi adımlar sona bırakılırken, biz esas olarak bunlar üzerine CALIGO’yu inşaa ettik diyebiliriz.

Peki, CALIGO bu süreci nasıl yönetiyor?

Öncelikle, talebi müşteri ile beraber olgunlaştırıyoruz. Hızlı bir şekilde projenin küçük kapsamlı bir prototipini müşteri ile beraber yaratıyoruz. Bunun faydası ise proje sahibinin ve projeyi gelecekte kullanacak paydaşların ne ile karşılaşacaklarını bilmelerini sağlıyoruz. Böylelikle proje gerçekten istenen amaca hizmet ediyor mu sorunu ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca prototip hazır olduğu için müşteri ürünü veya hizmeti kullanmaya başlayabiliyor. Böylelikle test süreçleri de beklenenden daha fazla kısalıyor. Bununla kalmayıp süreçte diğer iş ortakları ve paydaşlar ile beraber çalışarak da proje yönetimini gerçekleştiriyoruz. Böylelikle farklı iş ortaklarının beraber çalışırken yaşadıkları zorlukların önüne geçebiliyoruz. Hem sorumluluk alan hem de proje yönetimi yapan iş modelleri sayesinde projenin başarısız olmasını veya yaşanacak sorunların önüne geçilmesini de sağlamış oluyoruz.

Photo by rawpixel on Unsplash

AR-GE konusunda biraz farklı düşünüyoruz…

Bu konu üzerinde literatürel olarak da fazlaca mesai harcıyoruz. AR-GE olarak tanımladığımız şey aslında bir müşteride yahut bir firmada başarı ile çalışan bir çözümün veya ürünün evrimleştirebilmesi. Böylelikle paydaşların tamamında çalışacak çözümü daha paydaşların haberi olmadan hazırlamak ve onlara sunabilmek gayesindeyiz.

“ Ekosistem için çözümün ne kadar az bulunduğunu ve ne kadar beklenmedik olduğunu biliyoruz. Bu yüzden ARGE konusunda çözüm yaratabildiğimizde bütün paydaşlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.” Umut İşcan

İletişim ve beraber çalışma modeli olarak on-side çalışmayı seçen bir şirket CALIGO. Bunun sebebi hızlı ve çevik hareket etmek aslında. Mail’in iletişim aracı olmadığına da parantez açarak, diğer iletişim metotlarının ne kadar iş hayatında çok kullanılsa bile çözümün insan iletişimden geçtiğine ve karşılıklı konuşmanın mail yükünü azaltıp, iş yapışı hızlandırdığına inanıyoruz.

Peki bunları nasıl yapıyoruz?

Öncelikle bankacılık kökenli iki ortaktan kurulu olan şirket olarak kendi iş kollarında yaşanan sıkıntıları bildiğimiz için girişimlerimizi ilk aşamada bu sorunları çözecek şekilde konumlandırdık. Sonrasında yeni deneyimler ve danışmanlarımızla birlikte telekom ve kimya gibi diğer endüstriler için de adım attık. Teknolojinin üssel hızla arttığı günümüzde bir projenin başından sonra aynı kalması düşünülemeyeceğinin bilinciyle hareket ediyoruz.

“Çözüme giden yolda sürekli bir değişimin mümkün olduğunu ve talebin evrilmesinin olağanlığını kabul etmemiz gerekmektedir” Muharrem İşeri

Organizasyon modelimizin yarına adapte olabilmesi için çok çalışıyoruz

Gelecekte başarılı olmak için doğru insanları bulmak, eğitmek ve onların koşullarını iyileştirmek konusunda oldukça hassasız. Spor kulübü üyeliği, sigarayı bırakan çalışanlarımız için ödüller ve arkadaşları ile gidebilecekleri sinema üyeliği gibi beşeri ihtiyaçlarımızı bizden evvel düşünen iş modelimiz ve ekibimiz var. Ayrıca “hobi bütçesi” diye bir uygulama ile çalışanlarımızın sevdikleri alanları da destekliyoruz. Bunu gerçekten önemsiyoruz çünkü CALIGO olarak, kıymetlerimizin farkındayız ve kişisel gelişimimiz için katkı sağlamayı tabii buluyoruz.

Dijital çağı diğer çağlardan ayıran en büyük özelliklerden birisi insanların sanatının artık daha kıymetli olması ve paylaşım kültürünün hiç olmadığı kadar değerli hale gelmesi. CALIGO “hobi bütçesi” uygulamasıyla danışmanlarımızın yaratıcı yönlerinin gelişmesini, çevrelerine daha çok dokunarak kolektif bir ilerleme yaratmalarını ve böylelikle dijital çağ insanının meziyetlerinin insanlar arasında yayılmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Esasen farklı olmak için çabalamıyoruz, dahası farklılaşmanın zorunluluk olduğunu düşünüyoruz.

CALIGO’yu bizce farklı yapan büyük şirketlerin süreçleri ile girişimlerin hızı ve çevikliğin birleştirebilmiş bir şirket olması. Performans kültürünü en üstte tutan, çalışanlara yan haklar ve eğitimler konusunda sürekli destek olan, kariyer ve kişisel gelişime destek veren bir yapıya sahip olmamız bizi mutlu ediyor. Yanı sıra, ekosistemi desteklemek için öğrencilerin eğitimine katkı sağlayan, onlarla proje yapan ve şimdiden iş hayatına hazırlamaya çalışan dijital dönüşüm zamanına ait bir şirket olmaktan da keyif alıyoruz açıkcası.

Şimdi ise hedefimiz CALIGO 2.0’a geçmek. Tecrübemizi, danışmanlarımızın geldiği noktayı, projelerdeki süreçlerimizi değerlendirdiğimizde sadece başarı kazandıklarımıza değinmiyoruz iç-konuşmalarımızda, dahası her defasında hatalarımızla da yüzleşiyoruz, bu bizi daha da güçlü kılıyor açıkcası. Şimdi CALIGO 2.0 ile beraber ise yeni bir hedefimiz daha var, global bir oyuncuya dönüşmek. Şirketimiz ilk yıllarında yerli bir danışmanlık şirketi olabilmek amacını gerçekleştirmiş durumda ve şimdi daha fazlasını gerçekleştirebilmek için bizimle beraber tutkulu, daha tecrübeli danışman kadromuz ve biriktirdiğimiz başarılı proje deneyimlerimiz de var üstelik.

Teşekkürleri
Caligo

Bu yazıyı paylaş:

Yorum gönder