Tomorrow

Hachiko 101 Yaşında

Hachiko 101 Yaşında

Ölen sahibini 9 yıl boyunca aynı yerde bekleyen Hachiko 101 yaşında…

Bu hikaye her ne kadar Hollywood tarafından beyaz perdeye aktarılsa ve milyonlarca insana ulaşsa da olayın gerçek kahramanlarını bilmekte fayda var.

1924 yılında Tokyo Üniversitesi’nde görevli Profesör Hidesaburo Ueno, yavru bir köpek sahiplenir. Sekizinci anlamına gelen Hachiko adını verdiği bu Akita cinsi yavru köpekle kısa bir sürede bağ kurar. Her sabah onunla metro istasyonuna kadar yürüyen köpek, profesörün eve dönme saatini de öğrenerek onu metronun çıkışında da beklemeye başlar. Hem de her gün. Birlikte geçirdikleri süre boyunca, aralarında belki de eşi benzeri rastlanmayacak bir sevgi bağı oluşan Hachiko ve Profesör Ueno’nun bu hikayesi, profesörün bir gün üniversitede kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesiyle trajik bir olaya dönüşür.

Sabah metro kapısında bıraktığı profesörün dönüşünü bekleyen Hachiko, kimse gelmese dahi metro istasyonundan ayrılmadı. Bir sonraki gün de yine aynı saate orada sahibini beklemekteydi. Ama gelen olmadı… Hachiko 9 yıl boyunca sahibinin dönmesini aynı metro durağında, aynı saatte bekledi. 9 yıl boyunca… Ta ki 1935 yılında, 11 yaşındayken yine metro istasyonunda sahibini beklerken hayata veda edinceye dek. Ve büyük ihtimalle onu bekleyen sahibinin yanına doğru…

Bu yazıyı paylaş: