Tomorrow

Gizlilik ve Güvenlik Bir Arada Mümkün

Gizlilik ve Güvenlik Bir Arada Mümkün

Dünyaya geldiğimiz andan itibaren önce güvenliğimiz, birey olmaya başladıktan sonra da gizliliğimiz bizim için temel ihtiyaçlarımızdan oldular.

Kişisel bilgilerimizi, diyaloglarımızı, anılarımızı güvenli bir şekilde saklamak istiyor ve bunun için bildiğimiz, güvenli olduğuna inandığımız çözümlere başvuruyoruz. Güvende tutmak istediğimiz kişisel bilgilerimizin gizliliğinin ihtiyacının gün geçtikçe okuduğumuz ve deneyimlediklerimiz sayesinde daha da farkına varıyoruz. Ve bu farkındalık bizi güvenlik ve gizliliğimiz için bildiğimiz, güvendiğimiz çözümlere başvurmaya yönlendiriyor. Öyle ki; güvenlik ve gizlilik kaygılarımız; dünyada süregelen olumsuz ve etki alanı yüksek gelişmelerden dolayı daha da hassas bir konu olmaya ve inkar edilemez bir öneme sahip olmaya devam ediyor. Toplum önündeki isimlerin gizliliğinin ihlalinin yansımaları, ticari bilgilerin çalınması/ele geçirilmesi gibi konuların sonuçları da kaygılarımızı pekiştirici düzeyde.

Teknolojik ilerlemeler sayesinde attığımız her adım izlenebiliyor iken gizliliğimizin ve güvenliğimizin ihlal edildiğinin ne kadar farkındayız?

Çevirimiçi dolaşırken bıraktığımız ayak izlerimiz şirketlerin ticari faaliyetlerinin yanı sıra; pazarlamadan reklam faaliyetlerine kadar birçok alanda stratejik planın merkezinde rol oynuyor. Öyle ki; bu nedenden dolayı veri hırsızlığı da dünya ekonomisinde büyük bir tehdide yol açıyor. Küresel siber suçların zararlarının 2021 yılınına kadar 6 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Her bir tekil kullanıcı ile birlikte tüzel kişilerin verisinin gizliliği ve güvenliği hukuki olarak temel hak.

Verinin gizlilik ve güvenliğinin temel hak olmasının yanı sıra yaşanan her bir – genel tanımıyla- veri hırsızlığının ekonomik yansımalarını da göz önüne alınca akıllara şu soru geliyor. Güvenlik ve gizliliğimizi nasıl koruyabiliriz?

Güvenlik ve gizlilik kavramlarını nasıl koruyabileceğimize değinmeden önce bu kavramları doğru tanımlamakta fayda var. Bu kavramlar yakın ilişkili olup, gizlilik; özel bilgileriniz üzerindeki kontrolünüzü ifade ederken, güvenlik bu bilgilerin nasıl korunduğu ile ilgilidir.

Gizlilik (mahremiyet); bireyin veya bir grubun kendilerini veya kendileri hakkındaki bilgileri ayırma yeteneği ve böylece kendilerini ifade ederken seçici olmaları durumudur.

Çevirimiçi bir hesaba kaydolurken ya da mobil cihazınıza herhangi bir uygulama  indirmek için kabul etmeniz istenen gizlilik politikalarını okuyor musunuz? 

Her gün ziyaret ettiğiniz vazgeçilmez görsel paylaşım sosyal medya hesabını kullanmadan önce kamera, fotoğraf galerisi, mikrofon erişiminizle kendi algoritması uyarınca kameranıza erişerek görüntü almasına izin veriyorsunuz. Telefon rehberinizde kayıtlı olmayan ve arayan kişinin kim olduğunu öğrenmek için kullandığınız uygulamalara rehber erişiminizi vererek sms pazarlaması yapan firmaların telefon numarası bilgilerine ücretsiz erişmesini sağlıyor, kimi nasıl kaydettiğinizin bilgisini paylaşıyorsunuz.

Kişisel verilerimizin gizliliği temel hakken, biz gizliliğimizi nasıl koruyacağız? Cevabı açık; ürün ve/veya hizmetini kullanırken mahremiyetimize saygı gösteren şirketleri tercih ederek. Çünkü hakkımızda kimin neyi, ne kadar bildiğini kontrol etme özgürlüğümüz en temel haklarımızdan biridir!

Mahremiyetimiz kadar onu güvende tutmamız da önemli. Güvenlik; kişisel bilgilerimizin nasıl korunduğunu ifade eder. Güvenlik önlemlerinde amaç hem çevrimdışı veri hırsızlığının hem de çevirimiçi olmamızı sağlayan tüm cihazlara ve hatta çevrimiçi platformlara koruma katmanı eklenerek, verilerinizi izinsiz/kontrolsüz erişime karşı korumaktır.

Gizlilik politikalarını inceler ve erişim izni verdiğimiz bilgilerimizin kontrolünü elimize alırken göstereceğimiz hassasiyeti aynı şekilde güvenlik tedbirleri konusunda da gösterirseniz, can sıkıcı olaylarla karşılaşmanızın önüne geçebilirsiniz.

Son günlerde gündemimizde olan, WhatsApp tarafından yapılan son politika güncellemesi, bugün kullandığımız çoğu çevrimiçi ürünün temelini oluşturan stratejinin, gerçek gizlilik sağlamak yerine kullanıcı verilerini toplamaya öncelik verdiğini bir kez daha gösteriyor.

Kullanıcıları; kendi verilerini üçüncü şahısların erişimine  açmaya zorlamak, yalnızca gerçek gizliliği merkezine koyan bir platform arayışını hızlandırır. Üçüncü şahıslara sohbet verilerini işleme yetkisi vermek, bu durumlarda uçtan uca şifrelemeyi etkisiz hale getirerek ciddi gizlilik sorunlarına neden olur.

Kullanılan çevrimiçi çoğu platform, platformlarını ve kullanım verilerini izlemek için bireysel kullanıcıların verilerinini toplarken, aksine TransferChain kullanıcılara ait herhangi bir veriyi toplamaz.

TransferChain’in mimarisi, TransferChain ekibinin yanı sıra üçüncü tarafların kullanıcı verilerine erişmemesi üzerine tasarlanmıştır.

Platformumuza yüklenen tüm veriler kullanıcı tarafında -cihazında da diyebiliriz- (kullanıcı cihazında yerel olarak oluşturulan ve depolanan anahtarlarla) şifrelenmesinden dolayı, verilere veri sahipleri dışında kimse erişemez.

Kullanıcılar, verilerinin neden toplandığını ve işlendiğini sorgulama hakkında sahip. Verilerinin kendi kontrolü dışında kullanılmasını istemeyen kullanıcılar, artık bu hakları korumaya öncelik veren ve haklara saygı gösteren platformları seçme motivasyonu ile seçim yapıyorlar.

TransferChain’de gizliliğinize değer veriyoruz. TransferChain’in blokzincir tabanlı benzersiz mimarisi, bu taahhüdü yerine getirmek için oluşturuldu. Veri gizliliğini ve güvenliğini son kullanıcıya deneyimletmek amacıyla geliştiriyor ve motive oluyoruz. Topluma kendi verileri üzerinden özerkliği geri verme arzusuyla motive oluyoruz.

Sizi #ChoosePrivacy’ye ve TransferChain‘i keşfetmeye davet ediyoruz.

Teşekkürler,
TransferChain

Bu yazıyı paylaş: