Tomorrow

GençBizzTech Programı’nda Final Heyecanı

GençBizzTech Programı’nda Final Heyecanı

İş Bankası ve Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından hayata geçirilen, bilim ve teknoloji tabanlı girişimciliği fen liselerine taşıyan GençBizzTech’te final heyecanı yaşandı. 28 ildeki 49 okuldan 352 girişim takımının başvurduğu GençBizzTech’te, finale kalan EduTech, Çizgi Tasarım, Genç Beyinler, Atechna ve Simuzel takımları İş Kuleleri’nde gerçekleşen programda jüri karşısına çıktı.

GençBizzTech Projesi Nedir?

Türkiye İş Bankası ve Genç Başarı Eğitim Vakfı (GBEV) tarafından fen liselerinde eğitim gören öğrencilerin teknoloji ve bilim odaklı girişimler geliştirmelerine imkân tanımak ve yaratıcılıklarını, problem çözme yeteneklerini artırmak amacıyla hayata geçirilen GençBizzTech Projesi’nde final heyecanı yaşandı.

352 Girişim Takımı Yarıştı

28 ildeki 49 fen lisesinden 352 girişim takımı, 4 haftalık yoğun bir eğitim maratonuna katıldı. Bu süreçte öğrencilere yapay zeka teknolojileri ile içerik oluşturma, veri analizi, kodlama ve uygulama geliştirme gibi konularda eğitimler verildi. Ayrıca, bilim ve teknoloji temelli iş fikri geliştirme yöntemleri, finansal okuryazarlık ve girişimcilik alanlarında çevrim içi eğitimler de sunuldu. Bu eğitimlerin ardından, Türkiye genelinde 352 takım arasından girişimleriyle öne çıkan 5 takım finalist olmaya hak kazandı.

Finalist Projeler ve Odakları

Finale kalan projeler arasında deprem ve özel eğitim alan öğrencilere yönelik girişimler dikkat çekti:

  • Atechna (Adıyaman): Özel eğitime ihtiyacı olan çocukların öğrenme süreçlerine destek olmak amacıyla yapay zeka ile güçlendirilmiş ve özelleştirilmiş eğitim materyalleri sunan bir mobil uygulama geliştirdi.
  • Çizgi Tasarım (Antalya): Engelli bireylerin iş yeri ve toplu yaşam alanlarında daha iyi hizmet almasını sağlamak üzere görüntüleri metne ve metinleri sese dönüştüren; Türk İşaret Dili Sözlüğü uzantısıyla işaret dili hareketlerine çeviri yapan bir yazılım oluşturdu.
  • Genç Beyinler (Tokat): Tatil planlama sürecini dönüştüren yenilikçi bir platform oluşturdu. Yapay zekâ destekli algoritmalarla kişiselleştirilmiş tatil önerileri sunmayı ve çeşitli etkinliklerle tatil deneyimini zenginleştirmeyi amaçlıyor.
  • EduTech (Balıkesir): Geliştirdiği çizim robotuyla özel eğitim öğrencilerinin derslerde daha etkili öğrenmelerini sağlamayı hedefliyor. Mobil uygulama ve robotik aracın birlikte kullanılmasıyla öğrenme deneyiminin artırılması amaçlanıyor.
  • Simuzel (Balıkesir): Uygun maliyetle herkesin 15 dakikada katılabileceği etkili deprem eğitimleri sunmayı amaçlıyor. 25 metrekarelik simülasyon odalarının, deprem simülasyon cihazlarıyla donatılmasıyla 4 aşamalı eğitimler verilebiliyor.

Kazanan Takım ve Ödüller

Bu yıl ilk defa düzenlenen GençBizzTech Programı Türkiye Finali’nde, 352 takım arasından 5 takım finale kaldı. Jüri değerlendirmesi sonucunda en iyi proje olarak seçilen EduTech, teknoloji alanında özel olarak tasarlanmış deneyim ve eğitim odaklı programa katılım ödülü kazandı. Finalde yer alan tüm takımlar, bir yıl boyunca çevrimiçi teknoloji eğitimlerine erişim hakkı elde etti.

Bu yazıyı paylaş: