Tomorrow

Finbourne, Finansal Hizmetler İçin Yapay Zekâ Destekli Veri Platformu İçin 70 Milyon Dolar Fon Topladı

Finbourne, Finansal Hizmetler İçin Yapay Zekâ Destekli Veri Platformu İçin 70 Milyon Dolar Fon Topladı

Finansal hizmetler ve sigorta sektörlerindeki şirketler, verilerini etkili bir şekilde kullanabilme yetenekleriyle ayakta kalır. Yapay zekanın giderek hakimiyet kazandığı bu süreçte, Londra merkezli Finbourne, finans şirketlerinin verilerini organize etmelerine ve kullanmalarına yardımcı olacak bir platform geliştirdi. Şirket, erişimini genişletmek için kullanacağı 55 milyon £ (70 milyon $) tutarındaki finansmanı duyurdu.

Highland Europe ve stratejik destekçi AVP (sigorta devi AXA’nın girişim kolu), Finbourne’a 280 milyon £ (356 milyon $) değerinde değer biçen B Serisi finansman turunun ortak liderliğini üstlendi.

Finbourne’un Kuruluş Hikayesi

Finbourne’un kurucu ortağı ve CEO’su Thomas McHugh, finans sektöründe uzun yıllar kıdemli kantitatif olarak çalıştıktan sonra girişim fikrini geliştirdi. Özellikle 2008 yılında İskoçya Kraliyet Bankası’nda yaşanan büyük değişimler, McHugh’un veri yönetimine olan yaklaşımını şekillendirdi. Bankanın ticari silolar halinde organize olması, veri yönetiminde ciddi maliyetlere yol açıyordu. Bu dönemde, AWS gibi bulut hizmetlerinden ilham alarak, bankanın veri depolama ve kullanma şeklinde devrim yaratacak bir yaklaşım benimsediler.

Yenilikçi Veri Yönetimi

McHugh ve ekibi, her varlık sınıfında işe yarayan çok sayıda teknoloji geliştirdi. Bu teknolojiler, daha önce ayrı sistemler olarak yürütülen özsermaye sistemleri, sabit gelir ve krediyi tek bir platformda birleştirdi. Bu yaklaşım, finansal hizmet şirketlerinin BT satın alma şeklini yansıtarak ve şekillendirerek Finbourne’un temelini oluşturdu. Tıpkı şirketlerin kendi yazılımlarını oluşturmak yerine Salesforce gibi platformları kullanmaları gibi, Finbourne da finans şirketlerinin kendi operasyonlarını yürütecek araçlar için dış şirketlerle çalışacaklarını öngörüyor.

Finbourne’un Ürünleri ve Yapay Zeka Kullanımı

Bugün, Finbourne’un ürünleri arasında LUSID Operasyonel Veri Deposu, yatırım ve muhasebe kayıt defterleri, pozisyonları, nakit parayı, kâr/zararı ve riski izleyen bir portföy yönetimi platformu ve bir veri sanallaştırma aracı bulunuyor. McHugh, Finbourne’un aynı zamanda şirketlerin eğitim modelleri için verilerini nasıl kullandıklarını yönetmeye de yardımcı olduğunu ve bu alanın muhtemelen daha fazla gelişeceğini belirtiyor.

Gelecek Planları

Finbourne, yapay zeka destekli veri platformu ile finansal hizmetlerde devrim yaratmayı ve sektördeki verimliliği artırmayı hedefliyor. Şirket, yeni finansman turuyla ürünlerini daha da geliştirerek küresel erişimini genişletmeyi planlıyor. McHugh, “Müşterilerimizin yazdığımız veya kullandığımız modellerin başkasının verileriyle eğitilmesini istemediklerini görüyoruz. Bu, modellerin doğruluğunu ve güvenilirliğini artırıyor” dedi.

Bu yazıyı paylaş: