Tomorrow

Dikkat Dağıtıcılara Direnmek

Dikkat Dağıtıcılara Direnmek

“Hayatınız dikkat dağıtıcı şeylere verilmeyecek kadar önemlidir.” Robin Sharma

İdeal bir dünyada ofis, işinizi en iyi yapabileceğiniz bir zen bölgesi olurdu, ancak gerçek şu ki, daha çok dikkat dağıtıcı bir mayın tarlası gibi. Konuşkan iş arkadaşlarından, e-posta bildirimlerine kadar, izinsiz girişler her köşede gizlenerek üretkenliğinizi raydan çıkarmakla tehdit ediyor.

Ne zaman dikkatimiz dağılsa, boşa harcanan zamanın bedelini ödüyoruz. Irvine, California Üniversitesi’nden Gloria Mark’a göre; “işlere geri dönmek ortalama 23 dakika 15 saniye sürüyor.”

İşte dikkatinizi dağıtan şeylerden kaçınmanın ve işinize odaklanmanın bazı yolları;

Yapılacaklar Listesiyle Başlayın: Teknolojik olarak ileri bir çağda yaşasak da, eski moda yapılacaklar listesinin modası geçmedi. Araştırmalar, yazılı bir eylem planınız olduğunda daha üretken olduğunuzu ve beyninizin daha az yüklendiğini gösteriyor.

Günlük Bir Hedef Belirleyin: Gün için en önemli hedefinizi hatırlamak, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlayacaktır. Ve araştırmalar göstermiştir ki , birçok hedefe odaklanmak yerine tek bir hedefe odaklandığınızda bağlı kalmanız ve başarılı olmanız daha olasıdır.

Çoklu Görevi Durdurun: Bilim, defalarca aynı anda birden fazla şey yapmaya çalışmanın üretkenliğe zarar verdiğini ve odaklanma yeteneğimize de zarar verdiğini defalarca göstermiştir.

Telefonunuzu Susturun: Telefonunuzu titreşime almak yeterli değildir çünkü sadece telefonunuzun sesini duymak bile dikkatinizi dağıtır ve performansınıza zarar verir. Hayali Titreşim Sendromu olarak bilinen ve telefonunuzu cebinizde tutmanın beyninizi kandırarak, özellikle endişeli olduğunuzda veya bir arama beklerken titrediğini hissettiğinizi düşünmesini sağlayan bir fenomen bile var. Dikkatinizi dağıtacak şeyleri engellemek için telefonunuzu sessize alın ve gözden uzak tutun.

Dikkat Dağıtılacak Şeyleri Planlayın: Mükemmel bir dünyada yaşamadığımız için her zaman dikkatimizi dağıtacak şeyler olacak, bu yüzden onlara hazırlanmak en iyisidir.

Bu yazıyı paylaş: