Tomorrow

Crunchbase Avrupa’da Azınlık Kurucularına Yatırım Takibini Başlatıyor

Crunchbase Avrupa’da Azınlık Kurucularına Yatırım Takibini Başlatıyor

Crunchbase, Avrupa’da girişim sermayesi fonlarının azınlık kurucularına ne kadar gittiğini izlemeye başlamak için etiket seçeneklerinin kapsamını genişletiyor. Crunchbase’in Diversity Spotlight özelliği, şirketlerin profillerine etiket ekleyerek kendilerini tanımlamalarını sağlıyor. Örneğin, bir şirket kendisini Siyahların sahip olduğu veya kadınların liderlik ettiği bir şirket olarak etiketleyebilir. Crunchbase şimdi bu özelliği Avrupa’da da kullanıma sunuyor.

İş Birliği ve Ortaklar

Queer ve göçmen kuruculara odaklanan I³ Investing firması, Birleşik Krallık ve Avrupa’da bu özelliğin lansmanında özel ortak olarak görev aldı. Diğer ortaklar arasında Female Founders, Tech Nation, Black Tech Fest ve Colorintech bulunuyor. Crunchbase, Diversity Spotlight özelliğini ilk olarak 2020’de başlattı ve geçen yıl LGBTQ+ etiketini eklemek için genişletti. Bu özellik Avrupa’da yaygın olarak kullanılırsa, veri manzarasındaki boşlukları kapatmayı ve etnik azınlıklara ne kadar girişim sermayesi fonu gittiğine dair güncel bilgi bulmayı kolaylaştırması umuluyor.

Crunchbase’in Hedefleri

Salı sabahı bir blog yazısında Crunchbase’in iş geliştirme ve ortaklıklar direktörü Ryan Husk, hedefin “ırk, etnik köken ve cinsiyete dayalı sistematik az finansman ve ayrımcılığı ele almak” ve “daha kapsayıcı ve adil bir startup ekosistemi teşvik etmek” olduğunu belirtti.

Mevcut Durum ve İstatistikler

Birleşik Krallık’taki azınlık kurucularına yönelik en son veriler, ABD’deki benzer kalıpları gösteriyor: Extend Ventures tarafından hazırlanan bir rapora göre, Birleşik Krallık’ta Siyah kurucular, ülkeye yatırılan toplam girişim sermayesinin %1’inden daha azını alıyor. Dahası, Fransa ve Almanya gibi bazı ülkelerde etnik köken ve ırk takibi oldukça zor, bu nedenle etnik azınlıkların ne kadar girişim yatırımı aldığına dair genellikle çok az bilgi var.

Kadın Kurucuların Durumu

Dünya genelinde kadınlar, dünya çapında girişim sermayesi fonlarının genellikle %2’sinden daha azını alıyor. Fransız firmalarının SISTA sözleşmesine katılmayı taahhüt ettiği gibi bazı Avrupa ülkelerinde bu durumu değiştirmek için bazı çabalar var, ancak yapılacak çok iş olduğu bir sır değil.

Startup Ekosisteminin Tepkisi

Avrupa’daki startup ekosistemi, bu özellik konusunda heyecanlı görünüyor. Startup Crowdaa’nın Fransız kurucusu Vigile Hoareau, piyasaya şeffaflık getirme girişimlerinin iyi haber olduğunu belirtti. “Yatırım manzarasındaki önyargıyı ölçmeye yardımcı olacak ve bazı azınlık kurucularının şirketlerini ve değerlemelerini gerçekler ve metrikler temelinde konumlandırmalarına yardımcı olacak,” dedi.

Bu yazıyı paylaş: