Tomorrow

Commencis, Bankacılık ve Finans Sektörüne Yönelik Yapay Zeka Dil Modeli Commencis LLM’yi Tanıttı

Commencis, Bankacılık ve Finans Sektörüne Yönelik Yapay Zeka Dil Modeli Commencis LLM’yi Tanıttı

Dijital dönüşüm alanında lider teknoloji şirketi Commencis, Türkçe dil desteğine sahip yapay zeka tabanlı dil modeli serisinin ilk ürünü olarak, bankacılık ve finans sektörlerine özel geliştirdiği Commencis LLM’yi duyurdu. Hedef aldığı sektörlerin ihtiyaçlarına göre özgünleştirilmiş veri setleri ile eğitilen bu model, müşteri hizmetleri, içerik üretimi ve veri analizi gibi işlevlerde verimliliği artırmak amacıyla tasarlandı.

Sektörel ihtiyaçları temel alan ve özelleştirilebilir veri setleriyle eğitilmiş Commencis LLM, bankacılık ve finansın yanı sıra havacılık, sigortacılık ve telekomünikasyon gibi farklı sektörlerde canlı destek ve veri analizi gibi kritik işlevlerde kullanıcı deneyimini iyileştirme kapasitesine sahip. Yüksek gizlilik ve güvenlik standartlarına dayanarak geliştirilen sunucu tarafı kurulum (on-premise) seçeneği ile şirketler, kendi altyapılarında Commencis LLM’yi tam güvenlikle kullanabilecekler.

Commencis LLM; Llama 2, Mistral, Zephyr, OpenChat 3.5 gibi dil modelleri üzerinde yapılan kapsamlı araştırma ve veri üretimi faaliyetlerinin bir ürünü olarak geliştirildi. Geliştirme sürecinde Commencis mühendislik ekibi tarafından, üç ay boyunca Amazon Web Services’in yüksek performanslı GPU’lar üzerinde yoğun bir çalışma yürütüldü. Bu çalışmalar sonucunda, Türkçe dil becerileri son derece gelişmiş, başta bankacılık ve finans olmak üzere farklı alanlarda soru-cevap yeteneklerine sahip ve kullanıcı isteklerine cevap verebilen bir sanal asistan olarak işlev görebilecek düzeyde bir dil modeli ortaya çıkarıldı.

Bu yazıyı paylaş: