Tomorrow

Colendi, Endeavor Outliers Programına Katıldı

Colendi, Endeavor Outliers Programına Katıldı

Son olarak 65 milyon dolarlık yatırım aldığı Seri B turuyla gündeme gelen yerli fintech şirketi Colendi, hızlı büyüyen seçkin girişimlerin dahil edildiği Endeavor Outliers programına kabul edildi.

Endeavor, New York merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olup, ekonomik ve sosyal etkisi olan girişimleri destekleyerek bu girişimlerin istihdam yaratmaları ve ekonomik dönüşüm sağlamaları için çeşitli hizmetler sunmaktadır. Endeavor Outliers programı, girişimlerini dikeylerinde liderliğe taşımış seçkin girişimcileri listelemektedir. 2024 yılında toplam 33 ülkeden 228 şirket Endeavor Outliers programına seçilmiş olup, bu şirketler arasında 9 Türk girişimi de bulunmaktadır: Alictus, Codeway, Colendi, Firefly, Insider, Martı, Papara, Peak Games ve Yemeksepeti.

Colendi’nin programa dahil olmasını değerlendiren Colendi Kurucu Ortağı ve CEO’su Bülent Tekmen, “2016 yılında Colendi’yi kurduğumuzdan bu yana kararlı adımlarla ilerledik. Türkiye’nin bankacılık teknolojilerinde ve mevzuatta ulaştığı seviye bize destek oldu. Gömülü finans çözümlerimizle milyonlarca kişiye ulaştık. Ancak bunu bir başlangıç olarak görüyoruz. 1 milyar kişiye ulaşma hedefimize doğru ilerliyoruz. ColendiBank’ın da faaliyet izni sürecinin tamamlanmasının ardından Türkiye’den çıkan ve global başarılarını katlanarak artıran ‘ulusal şampiyon’ olma hedefimiz gerçekleşecek,” dedi.

Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen ise “Endeavor Outliers Programı, büyüme, yatırım, exit değeri gibi kriterlere göre portföyün en yüksek performans gösteren şirketlerinin kurucuları için tasarlanan butik bir programdır. Bu programın amacı, girişimcilerin birbirlerinden öğrenmelerini sağlayacak bir ortam yaratmak ve onlara katkı sağlayacak iş insanlarıyla bir araya gelmelerini sağlamaktır. Bu sene de dünyanın dört bir yanından gelen kurucular kapalı seanslarda deneyimlerini paylaşmış ve Netflix Kurucusu Reed Hastings ile özel bir oturum gerçekleştirmiştir,” açıklamasında bulundu.

Colendi’nin son dönemdeki hamleleri sadece Endeavor Outliers programına katılım ve Seri B turuyla sınırlı kalmamıştır. Değerlemesi 700 milyon doları aşan yerli girişim, mart ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Turcorn 100 programına seçilmiştir. Bu yıl sonuna kadar 150 milyon doların üzerinde yeni yatırım planlayan Colendi’nin öncelikli hedefi, değerini 1 milyar dolara çıkararak yerli unicorn’lar arasında yer almaktır.

Bu yazıyı paylaş: