Tomorrow

Çin’den Intel ve AMD Çiplerine Yasak

Çin’den Intel ve AMD Çiplerine Yasak

Çin ve ABD arasındaki çip savaşlarına Çin, yeni bir boyut ekledi. Çin, kamu kurumlarında Intel ve AMD çiplerini kullanan bilgisayarları kullanmayı bırakacak doğrultuda düzenlemeler yapmayı planlıyor. Reuters’ın haberine göre, Microsoft’un Windows işletim sistemi de bu düzenlemelerin kapsamında olacak. Hükümet, devlet kurumlarının alımlarında “güvenli ve güvenilir” işlemciler ile işletim sistemlerini tercih etmelerini istiyor.

Çin Sanayi Bakanlığı, Çinli şirketlere ait CPU, işletim sistemi ve merkezi veri tabanı listesi yayınladı. Bu listenin 3 yıl boyunca geçerli olacak ve listedeki şirketler “güvenli ve güvenilir” olarak nitelendirildi.

ABD’nin ise Biden yönetiminin 2022’de imzaladığı Çip ve Bilim Yasası ile yerli yarı iletken üretimini artırma hedefi var. Bu sayede Çin ile Tayvan’a olan bağımlılığı azaltmayı hedefliyor. Bu yasa, yerli üretimi teşvik etmek için çiplerin üretiminde sübvansiyonlar ve mali yardımlar içeriyor.

Otoriteler, Çin ve ABD arasında teknoloji ve çip savaşlarının uzun yıllar süreceği öngörüyor. Yapılan açıklamalar bu savaşın, teknoloji evrenine olumlu anlamda katkı sağlayacak bir savaş olacağı belirtiyor.

Bu yazıyı paylaş: