Hayatta Önemli Olan Nedir ?

“Yaşarken dünyada neyin önemli olduğuna karar vermelisiniz” Bill Gates

Elde etmek, sahip olmak ve daha fazlasını istemek popüler kültürün insanlara sunduğu ve bireyler tarafından da aşırı sevilen bir olgu. Kişisel mülkiyet kesinlikle insanların sahip olma tutkularını tetikleyen ve bu sahiplik duygusu karşılığında zamanlarını adadıkları büyük ve hayat boyu süren bir mücadele.

İnsanları kişisel mülkiyet konusuna götüren yolculuğun önemli noktalarında ise iş dünyası bulunur. İş dünyasının rekabeti ve beraberinde yarattığı model ile insanlar genellikle nesne halini alır. Hedefler ve rakamların arasına sıkışıp kalır insan ve insanlarla ilgili önemli konulara genellikle vakit kalmaz.

Çalışan insan yoğunluğun etkisiyle çevresine karşı etkisini göz ardı eder. Yoğundur ve yoğun olmaya devam edecektir. Ayrıca gelecek endişeleri, bilinmezlikler ve çözülmesi gereken sorunlar vardır. Böylelikle insan kendi ve iş hayatı arasına sıkışır kalır. Çevresine dikkat etmez, ailevi görevlerini yerine getirirken bile aklının bir köşesinde iş olur. Böylelikle odaklanamaz, iş hayatı dışında diğer yaptığı işlerde ortalama olmaya başlar. Bunun sonucu ise mutsuzluk ve mutsuzluğun gizlenememesi ve mutsuzluğun dışa vurumudur.

İş dünyası elbette zorludur ama bunu bir kaos haline getiren ise insandır. Dünya üzerinde her bireyin belirli görevleri vardır. Bunu mutlulukla, severek ve sahip çıkarak yapmak ise insanın kendisini mutlu etmesinin ve çevresindeki insanlar için bir değişim yaratması için önemlidir. Sorunlar, kaos, problemler her zaman var olacaktır. Bunların kabul edilen gerçekler olması gereklidir.

İçinde yaşadığımız iş dünyası çağ giderek insan sermayesinin önemini anlarken, insan kendi değerini unutmamalıdır. Nasıl ki yaptığı zorlu işlerin ve gerçekleştirdiği ilerlemenin farkındaysa, insani olarak değerinin ne kadar fazla olduğunu ve bütün teknolojilerden daha kapsamlı bir şekilde kompleks problem çözebildiğini ve bunu yapabilmesinin farkındalığını yaşaması şarttır.

Gündelik hayatın zorlukları içinde birşeylere sahip olmak önemli olarak gözükse dahi, insanların hayat çizgilerine bakıldığında bu sadece çok küçük bir andır. İnsanlar için asıl önemli olan mutluluktur. Mutluluk ise içinde yaşanılan günü değerli kılmak ve başka insanların da bu değeri paylaşmasına yardımcı olmaktır. Mutluluk kavramını da kaos haline çevirmeden nitelemek gerekmektedir. Çevreye mutluluk vermek bazen bir günaydın demektir bazen de içten bir gülümsemedir, ama insanlar üzerinde olumlu etki yaratmak ve onların hayatını farklı geçirmesini sağlamak sadece bir kaç incelik uzaktadır.

İnsan hayatta önemli olanın ne olduğunu bulmalıdır. Zaman akıp geçerken insan hayatının değerinin karşılığını görmek ve bunun insanlar üzerine etkilerine tanık olmak ister. Bireylerin yaşamları bir zaman yolculuğundan ibarettir, doğarlar, büyürler ve kaçınılmaz sona ilerler. Her hayat bu yoldan gitmek zorundadır. Önemli olan insanın geriye nasıl bakabildiği ve insanlar üzerinde nasıl bir etki yaratmış olduğudur. Bunun dışındakiler ise unutulur.

“..değerli dostum, keşke insanlar-niçin böyle olduklarını ancak Tanrı bilir!- geçip giden şimdiyi yaşamak yerine, geçmişte kalan bir sıkıntının hatıralarını anımsamak için hayal gücünü bu kadar zorlamasalar.” Goethe

Teşekkürler

Tomorrow

BENZER İÇERİKLER

DİJİTAL BÜLTEN ÜYELİĞİ

En Çok Görüntülenenler