Tomorrow

Bitcoin Tarihinden İlginç 3 An

Bitcoin Tarihinden İlginç 3 An

1. Bitcoin ile pizza ödemesi yapmak 

22 Mayıs 2010’da, Bitcoin ile yapılan ilk ticaret tarih sahnesine çıktı. Bitcoin meraklısı olan Lazlo Hanyecz, bir kripto forumunda ilginç bir teklifte bulundu: Kendisine 2 pizza gönderecek birisine karşılık olarak 41 dolarlık Bitcoin ödeyecekti. Bu teklifi kabul eden bir öğrenci, o günü “#BitcoinPizza Günü” olarak adlandırılmasını sağladı. Bu olay, Bitcoin’in internet üzerinden gerçek para birimi olarak kullanılabileceğini gösterdiği bir dönemi işaret ediyordu. Ancak pek çok kişi geriye dönüp baktığında, o tarihte Bitcoin ile pizza almanın Lazlo için doğru bir karar olup olmadığını sorguladı. Çünkü o dönemde elinde tuttuğu Bitcoin miktarının bugün yüz milyonlarca dolara eş değer!

2. Bitcoin’in El Salvador’un resmi para birimi oluşu

Eylül 2021’de, Orta Amerika ülkesi El Salvador’un lideri Nayib Bukele, tarihi bir kararla Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etti. Bu kararla birlikte, tüm işletmelerin Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmesi zorunlu hale geldi. Bukele, halkın Bitcoin’i benimsemesi için devlet kaynaklarını büyük ölçüde kullandı ve devlet rezervine 5 binden fazla Bitcoin ekledi. Bu süreçte, nakit sıkıntısı çeken ülkenin bütçesine katkıda bulunmayı hedefledi. Aralık 2023’ten bu yana El Salvador, Bitcoin yatırımlarından kar elde ettiği ilk döneme girdi.

3. Çöpteki Bitcoinler

James Howells, en az 100 milyon dolar değerindeki Bitcoin cüzdanını kaybettiğini ifade etti. Ek olarak kripto para birimlerinin doğası gereği, unutulan şifrelerle erişim sağlamak oldukça zordur. Howells, Hard diskini çöplükte aramak istedi fakat yerel yönetimden gelen ret yanıtıyla karşılaştı. BBC’ye verdiği bir röportajda, Howells, “Hata aniden ortaya çıktı ve dehşet verici bir duygu yaşadım. ‘Nasıl olur’ diye düşündüm. Bugüne kadar hard disklerimi atmamamın bir nedeni vardı fakat o nedeni unutmuştum.” ifadelerini kullandı.

Bu yazıyı paylaş: