Tomorrow

Bahaneler Anlamsız: İnsanlık Ancak Teknoloji ile Daha Hızlı İlerleyebilir

Bahaneler Anlamsız: İnsanlık Ancak Teknoloji ile Daha Hızlı İlerleyebilir

Teknolojinin çok hızlı geliştiği ve takip edilmesinin güçleştiği sürekli olarak kendini kanıtlayan bir doğruya dönüşüyor. Peki toplumlar neler yapıyor?

Robotların, algoritmaların ve yapay zekanın yükselişine tanık olunurken insan hala aynı sorunlarınının esiri. Gündelik hayat, iş hayatının koşuşturmacası, hızla değişen gündem, futbol, sosyal medya ve konuşmakla çözülemeyecek sorunları konuşmak insan aktivitesinin merkezinde yer alıyor. Bir tarafta blockchain yükselirken, diğer tarafta yapay zeka ve algoritmalar güçleniyor.

Teknoloji hızla ve üssel olarak gelişirken zamanında uzay mekiklerinde kullanılan en yüksek teknolojiden fazlasını içinde barındıran akıllı cihazlar sosyal medya paylaşımları için kullanılıyor. Günde ortalama televizyon izleme süresi dört saat. Üzerine 2 saat 49 dakikalık sosyal medya macerasını ekleyince zaten günün insana ayrılan verimli olabilecek zamanı tükenmiş oluyor. Trafik, uzun çalışma saatleri de eklenince bireyler için sabit bir döngü ortaya çıkıyor. Bu döngü içinde teknolojiye adapte olmak çok kolay değil.

Peki insanın gelişimi nasıl mümkün olabilir? Teknolojiye uyum ve teknolojinin giderek hızlanmasıyla mümkün olabilir. Ancak ve ancak teknoloji insanlığın çok uzun zamandır çözemediği ve çözemeyeceği sorunları çözmeye adaydır.

Otonom araçların gelişimi kendi içinde bir çok sorun barındırsa bile insanlık için muazzam bir fırsat sunuyor. İnsanlık yıllardır trafik kazalarına ve bunun acı sonuçlarına çözüm bulamamışken yeni bir güç yükseliyor. İnsani kusurları olmayan, dikkati dağılmayan, uykusu gelmeyen ve kurallara her daim uyum sağlayacak bir güç. Bunun kabul edilmemesi için bir sebep bulunmuyor.

Bu örnek ve niceleri gösteriyor ki insanlık tarih boyunca çözemediği sorunları mevcut düşünce yapısı, kuralları ve bilgileri ile çözemeyecek. Bunun yerine ise kolay kolay değişemeyecek insanı değiştirecek, toplumların sorunlarını çözebilecek ve bireyi daha ileriye taşıyabilecek bir güç doğdu. Teknoloji ilk evresinden itibaren toplumların çözülemeyen sorunlarını çözmeye yardımcı oldu, bundan sonra daha da olacaktır. Yadsınamaz olan birşey var ki teknoloji hayatları hep olumlu yönde değiştirdi. Bireylere olmak istedikleri kişi olmanın kapılarını açtı. Internet ile dünyayı tekrar değiştirdi. Zaman ve mekan sınırını kaldırırken bilginin sahibinin tüm dünya vatandaşları olduğunu hatırlattı.

Teknoloji bireylere her konuda yardımcı olduğu gibi insanın sınırlarını zorlamasına yardım ediyor. Makineler ve yazılımlar ile çalışarak insanlık daha önce çözemediği sorunları çözüyor ve gelecekte başka bir gezegende yaşamın üzerine bile gidebiliyor. Bunlar insanın kendi limitleriyle gerçek olamayacak eforlar. Bu insan ve teknoloji uyumunun büyük başarısı ve kusursuz sonucu.

Alan Turing’s Code-Breaking Computer for Imitation Game

Şu an toplumlar teknolojiden veya gelecekten korkuyorlarsa bunun suçlusu teknoloji, internet veya gelişim hızı değildir. Sebep, toplumların durağan yapısı, yavaş veya hiç gerçekleşmeyen ilerlemeler ve yenilenmemeleridir. Bunun için teknolojiyi ve gelişiminin suçlanmaması gerekiyor. Onun yerine teknolojiler ve gelişim alanları hakkında bilgi sahibi olmak, öğrenmek, adapte olmak ve gelişimine katkı sağlamak gerekmektedir. Insan bunu yapmalıdır.

Teşekkürler
Tomorrow

Bu yazıyı paylaş:

Yorum gönder