Tomorrow

Apple x OpenAI İş Birliği Elon Musk’ı Endişelendirdi

Apple x OpenAI İş Birliği Elon Musk’ı Endişelendirdi

Apple’ın dün OpenAI ile yaptığı yapay zeka iş birliğini duyurması büyük yankı uyandırdı, ancak bu konuda mutsuz olan önemli bir isim vardı: Elon Musk. Ünlü iş insanı, güvenlik endişelerini dile getirerek, Apple’ın ChatGPT’yi işletim sistemi düzeyinde entegre etmesi durumunda şirketlerinde Apple cihazlarını kullanmayı yasaklayacağını açıkladı.

Elon Musk’tan Sert Tepki

Tesla, SpaceX ve xAI’ın CEO’su, X’in de sahibi olan Musk, X’te paylaştığı gönderide bu yeni iş birliğine karşı hoşnutsuzluğunu dile getirdi. Olası bir durumda misafirlerin bile Apple cihazlarıyla şirketlerine giremeyeceğini belirten Musk, giriş kapısında kontrol yapılacağını ve Apple cihazı taşıyan misafirlerin bu cihazları güvenliğe bırakmak zorunda kalacağını söyledi.

WWDC’de Duyurulan Yenilikler

Dün gerçekleştirilen WWDC etkinliğinde Apple, OpenAI’ın ChatGPT’sini iPhone 15 Pro ve M1 veya daha üstü MacBook’lara entegre edeceğini açıkladı. Apple, bir sorgunun önce Siri’ye gideceğini, Siri’nin bu sorgunun ChatGPT’ye daha uygun olduğuna karar verirse kullanıcıya sorarak ChatGPT’ye geçiş yapacağını belirtti. Kullanıcılar, hesap veya oturum açmadan doğrudan cihazlarından ChatGPT’ye ulaşabilecek ancak Siri önce kullanıcının geçiş için iznini alacak.

Musk’ın Güvenlik Endişeleri

Elon Musk, bu açıklamaya inanmadığını çünkü kişisel verilerin tehlikede olduğunu düşündüğünü belirtti. Musk, ChatGPT’nin Siri’ye değil, kendi uygulamasına bağlı kalmasını istiyor ve Tim Cook’a çağrıda bulunarak “bu tüyler ürpertici casus yazılımını” durdurmasını aksi halde Apple cihazlarını tüm şirketlerinde yasaklayacağını söyledi. Musk, “Verilerinizi OpenAI’ye teslim ettikten sonra Apple’ın aslında ne olup bittiğine dair hiçbir fikri yok.” dedi.

Apple’dan Güvence

Apple, yaptığı duyuruda kullanıcıların isteklerinin ve bilgilerinin kaydedilmediğini söyledi. Ancak isteyen ChatGPT aboneleri, hesaplarını bağlayarak Premium özelliklerine doğrudan Apple’ın yapay zeka deneyimleri üzerinden erişecek. Apple Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi, “Tabii ki, ChatGPT’nin ne zaman kullanılacağı konusunda kontrol sizdedir ve herhangi bir bilginiz paylaşılmadan önce size sorulacaktır. ChatGPT entegrasyonu bu yılın sonlarında iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya gelecek” dedi. Yeni özellikler yalnızca iPhone 15 Pro modellerinde ve M1 veya daha yeni çipleri kullanan cihazlarda mevcut olacak.

Bu yazıyı paylaş: