Tomorrow

Anthropic, Yeni Yapay Zeka Modeli Claude 3.5 Sonnet’yi Tanıttı

Anthropic, Yeni Yapay Zeka Modeli Claude 3.5 Sonnet’yi Tanıttı

Yapay zeka alanında rekabetin hızla arttığı günümüzde, Anthropic, yeni büyük dil modeli Claude 3.5 Sonnet’yi piyasaya sürdü. Mart ayında duyurulan Claude 3’ün geliştirilmiş bir versiyonu olan Claude 3.5 Sonnet, hız ve performans açısından önemli iyileştirmeler sunuyor. Bu yeni model, hem Anthropic’in yaklaşık üç ay önce duyurduğu Claude 3 Opus’tan hem de mevcut piyasa rakiplerinden daha üstün performans sergiliyor.

İki Kat Hızlı Performans

Anthropic’in açıkladığı verilere göre Claude 3.5 Sonnet, Claude 3 Opus’un iki katı hızda çalışıyor. Bu hız artışı, bağlama duyarlı müşteri desteği sağlamaktan çok adımlı iş akışlarının otomatikleştirilmesine kadar pek çok karmaşık görevi yerine getirmesini mümkün kılıyor. Ayrıca, yüksek lisans düzeyinde muhakeme, lisans düzeyinde bilgi ve kodlama yeterliliği gibi çeşitli değerlendirmelerde rakiplerini geride bırakmayı başardı.

Kod Yazımında Üstün Başarı

Claude 3.5 Sonnet, sıfır atış kod değerlendirmesinde (zero-shot code evaluation) yüzde 92 performans göstererek, OpenAI’ın GPT-4o ve Google’ın Gemini 1.5 Pro modellerini geride bıraktı. Anthropic, modelin uygun araçlarla donatıldığında Claude 3.0’ı aşan muhakeme yetenekleri sayesinde bağımsız olarak kod yazabileceğini, düzenleyebileceğini ve çalıştırabileceğini belirtti. Bu özellik, geliştiricilerin farklı kod tabanları arasında geçiş yapmasını ve eski uygulamaları yeni frameworklere güncellemesini kolaylaştırıyor.

Gelişmiş Görme Yeteneği

Modelin içinde yer alan geliştirilmiş görme yeteneği, yazılı dil ve sembolleri anlama ve yorumlama konusunda güçlü bir performans sergiliyor. Kullanıcıların yazdığı karmaşık matematik problemleri, çizelgeler ve grafikleri hızlıca anlayıp yanıtlayabilen Claude 3.5 Sonnet, kusurlu görüntülerden bile metin transkripsiyonu yapabiliyor.

Ekonomik ve Erişilebilir

200 bin token’a kadar istemleri destekleyen Claude 3.5 Sonnet, Claude 3 model ailesi ile aynı bağlam boyutuna sahip. Model, milyon girdi token’ı başına 3 dolar ve milyon çıktı token’ı başına 15 dolara mal oluyor. Anthropic, Claude 3.5 Sonnet’nin, Claude 3 Haiku ve Claude 3 Opus modellerine kıyasla daha ideal bir seçenek olduğunu vurguluyor.

Erişim ve Gelecek Planları

Claude 3.5 Sonnet’ye, Claude.ai ve Claude iOS uygulaması üzerinden ücretsiz olarak erişilebiliyor. Claude Pro ve Team planlarının aboneleri ise modele daha yüksek limitlerle erişim sağlayabiliyor. Anthropic API, Amazon Bedrock ve Google Cloud’un Vertex AI platformları üzerinden de model kullanılabiliyor. Şirket, Claude 3.5 model ailesini tamamlamak için yıl sonuna kadar Claude 3.5 Haiku ve Claude 3.5 Opus modellerini yayına almayı planlıyor.

Anthropic’in yeni model serisi, yapay zeka alanında önemli bir adım olarak değerlendiriliyor ve kullanıcılarına sunduğu üstün performans ve erişilebilirlikle dikkat çekiyor.

Bu yazıyı paylaş: