Tomorrow

Amazon’dan Kasiyersiz Ödeme Teknolojisinde Geri Adım

Amazon’dan Kasiyersiz Ödeme Teknolojisinde Geri Adım

Amazon, müşterilere kasasız ödeme imkanı sunan Just Walk Out teknolojisinden vazgeçiyor. The Information’da yer alan habere göre, şirket bu teknolojiyi büyük mağazalardan kaldırıyor ve Amazon Fresh lokasyonlarını genişletirken mağazaları baştan aşağı yeniliyor. Bu kararın arkasında, teknolojinin maliyeti ve operasyonel zorluklar yatıyor.

Just Walk Out teknolojisi, müşterilerin mağazadan ne aldıklarını otomatik olarak takip eden bir dizi kamera ve sensör kullanıyor. Ancak, bu sistem hem kurulum hem de bakım açısından oldukça pahalı. Amazon, ABD’deki Fresh mağazalarının sadece yarısında bu teknolojiyi kullanmıştı.

Müşteriler, bu sistemle alakalı birçok sorun yaşadı. Örneğin, müşterilerin satın aldıkları ürünlerin fişleri almalarında gecikmeler oldu ve yanlış ücretlendirme gibi sorunlar ortaya çıktı. Bu sorunların çözümü için her mağazada bir ya da iki kişinin oturması gereken kasa arkası operasyonlarının yapılması gerekiyordu. Bu da teknolojinin Amazon için beklenenin aksine maliyetleri artırmasına neden oldu.

Amazon, Just Walk Out teknolojisini diğer perakende zincirlerine satmaya çalıştı, ancak bu girişim başarılı olmadı. Açıklamaya göre; teknoloji, sadece belirli mağazalarda sunulmaya devam edecek.

Bu yazıyı paylaş: