Tomorrow

Amazon, Yapay Zeka Girişimlerine 230 Milyon Dolarlık Yatırım Yapacak

Amazon, Yapay Zeka Girişimlerine 230 Milyon Dolarlık Yatırım Yapacak

Amazon, üretken yapay zeka destekli uygulamalar geliştiren startuplara 230 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Bu yatırımın yaklaşık 80 milyon doları, Amazon Web Services’in (AWS) ikinci Üretken Yapay Zeka Hızlandırıcı programını finanse edecek. Amazon, bu yatırım hamlesiyle AWS’yi, yapay zeka modelleri geliştiren startup’lar için cazip bir bulut altyapısı seçeneği olarak konumlandırmayı hedefliyor. Hızlandırıcı program için ayrılan bütçenin büyük bir kısmı, AWS altyapısı için işlem kredileri biçiminde olacak ve bu krediler Google Cloud ve Microsoft Azure gibi diğer bulut hizmet sağlayıcılarına aktarılamayacak.

Nvidia ile İşbirliği ve Ek Fırsatlar

Amazon, Üretken Yapay Zeka Hızlandırıcı programına katılan startup’ların Nvidia’nın uzmanlarına ve teknolojisine erişim sağlayacağını belirtti. Ayrıca, bu şirketler Nvidia’nın Başlangıç Programı’na katılarak potansiyel yatırımcılarla bağlantı kurma fırsatlarına ve ek danışmanlık kaynaklarına erişebilecekler. Geçen yıl 21 startup’ın yer aldığı programda, her birine 300.000 dolara kadar AWS bilgi işlem kredisi verilmişti; bu da toplamda yaklaşık 6,3 milyon dolarlık bir yatırıma tekabül ediyordu.

AWS’nin Yapay Zeka Alanındaki Hedefleri

AWS’nin Yapay Zeka Ürünlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Matt Wood, “Bu yeni çabayla, start-up’ların birinci sınıf işletmeler kurmalarına ve ölçeklendirmelerine yardımcı olacağız ve dünyanın nasıl öğrendiğini, bağlantı kurduğunu ve iş yaptığını tüm yönleriyle etkileyecek yeni yapay zeka uygulamalarını ortaya çıkarmak için ihtiyaç duydukları yapı taşlarını sağlayacağız” dedi.

Amazon’un Üretken Yapay Zeka Alanındaki Gelişmeleri

Amazon’un 100 milyon dolarlık AWS Üretken Yapay Zeka İnovasyon Merkezi, büyük yapay zeka modellerini kullanan girişimler için ücretsiz krediler ve Project Olympus modeli gibi girişimleri içeriyor. Bu yatırımlar, Amazon’un gelişmekte olan teknoloji devi rakiplerini yakalamaya çalıştığı bir dönemde yapılıyor. Amazon, çeşitli üretken yapay zeka işletmelerinin çalışma oranının “milyarlarca dolara” ulaştığını iddia etse de, genel olarak üretken yapay zeka alanında geri kaldığı düşünülüyor.

Geçmişteki Lansman Zorlukları ve Alexa Bölümü

The Information’a göre, AWS başlangıçta OpenAI’nin ChatGPT kod adlı Bedrock’una benzer kendi üretken yapay zeka modelini Kasım 2022’deki yıllık konferansında açıklamayı planladı. Ancak büyük hatalar organizasyonu lansmanı ertelemeye zorladı. Fortune’dan Sharon Goldman’ın bildirdiğine göre, Amazon’un Alexa bölümü de teknik aksaklıklar ve iç çekişmeler nedeniyle zorluklarla karşı karşıya.

Cohere ve Anthropic ile İlişkiler

Amazon ayrıca Cohere ve Anthropic gibi önde gelen yapay zeka girişimlerine yatırım yapma fırsatlarını değerlendirdi. Cohere’e yatırım yapmayı deneyen Amazon, reddedildikten sonra Google ile birlikte Anthropic’e ortak yatırım yapmak zorunda kaldı.

Regülasyon Zorlukları ve Yönetim Değişiklikleri

AWS’nin startup ilişkilerini yöneten ve AWS’nin start-up’lar başkanı Howard Wright’ın yakın zamanda ayrılması da Amazon için bir engel oluşturuyor. Ayrıca, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun ve Avrupalı politika yapıcıların bu tür yatırımlara karşı artan incelemeleri, Amazon’un önündeki diğer zorluklar arasında yer alıyor.

Bu yazıyı paylaş: